Erdoğan Resmen Açıkladı: Giderek yoğunlaşan Afgan Göçmen Dalgasıyla Karşı Karşıyayız

Taliban Afganistan'da resmen yönetimi ele geçirdi. Afganistan Cumhurbaşkanı dahil ülkeden kaçanların sayısı ise hızla artıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan Resmen Açıkladı: Giderek yoğunlaşan Afgan Göçmen Dalgasıyla Karşı Karşıyayız
Yayınlanma Tarihi : 15 Ağustos 2021 17:19

Tüm Dünyanın gözü Afganistan'dan gelen haberlere kilitlenmiş durumda. Afganistan'da Cumhurbaşkanı dahil kaçanların sayısı hızla artıyor.

Taliban ise tüm şehirleri hemen hemen an itibariyle ele geçirmiş durumda. Afganistan'da yaşanan süreç özellikle Pakistan - İran sonrasında da Türkiye'yi yakından ilgilendiriyor.

Afganistan'dan kaçan mülteciler ya Pakistan ya İran ya da bu ülkeler üzerinden Türkiye'ye gelerek sonrasında ise Avrupa'ya kaçışın yollarını arıyorlar.

Ancak şimdiye kadar Türkiye'ye kaçan göçmenlerin büyük bir bölümü AB ülkelerine geçemedi ve Türkiye'de kaldılar.

Bu durum Türkiye'de büyük bir göçmen krizine işaret ederken muhalefet göçmen politikalarını eleştiriyor. Hali hazırda Türkiye'de milyonlarca Suriyeli bulunuyor. Şimdi de Afgan göçmenlerin Türkiye'ye gelmek istediği iddiaları gündemde dolaşırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afganistan'da yaşanan Taliban istilası sonrası çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan'ın sözleri şu şekildeydi:

Son dönemde çatışmaların yoğunlaştığı Afganistan’a barış ve istikrarın gelmesi konusunda da Pakistan’a hayati görevler düşüyor.

Türkiye olarak İran üzerinden gerçekleşen ve giderek yoğunlaşan bir Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız, bölgenin ve en başta da Afganistan’ın bir an önce istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz.

Ülkenin yönetimini üstlendiğimiz 19 yıl boyunca savunma sanayimizin her projesiyle her yatırımıyla, her sıkıntısının çözümüyle bizzat ilgilendik. Terörle mücadeleden sınır ötesi harekâtlarımıza kadar attığımız her adımda maruz kaldığımız açık gizli ambargoları biliyoruz.