Erdoğan 'yalan' demişti, AKP'li belediyelerden şaşırtan bir itiraf geldi

Yurt konusunda sıkıntılara AKP'li belediye başkanları da el attı..

Erdoğan 'yalan' demişti, AKP'li belediyelerden şaşırtan bir itiraf geldi
Yayınlanma Tarihi : 30 Eylül 2021 12:45

Yaklaşık 2 haftadır üniversite öğrencileri yurt konusunda sıkıntı çektiklerini dile getiriyorlar. Ev bulma konusunda da büyük bir sıkıntı içerisinde olan öğrenciler seslerini eylem yaparak duyurmaya çalışıyorlar.

Konuyla ilgili olarak Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yurtların otel kalitesinde olduğunu ve kapasite sorunu bulunmadığını açıklamıştı fakat AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, AKP’li belediyeler olarak “seferberlik başlattıklarını” duyurmuştu.

Öte yandan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Hiç ilgisi alakası olmayan kişileri banklara yatırarak kampanyalar sürdürüyorlar. Yalan söylüyorsunuz, hayatınız yalan” diyerek tepki göstermişti.. 

‘SIKINTILAR ORTAYA ÇIKTI’


Erdoğan'ın bu çıkışına karşın AKP’li belediyeler, barınma sorunu için “seferber” olmuş durumda.

Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre; AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, belediyeye ait 500 yatak kapasiteli 3 tesisi, Gaziantep Valiliği’ne devretme kararı alındığını ilan etti.. 

Yapılan söz konusu Duyuruda, “üniversitelerin açılmasıyla beraber öğrencilerin konaklama sıkıntılarının ortaya çıktığı” vurgulandı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ise “Üniversiteye başlayan çocuklarımızın, gençlerimizin birtakım yurt sorunları olduğunu duyduk. Yurt konusunda hiçbir sorunu kafanıza takmayın. Bu şehir bu sorunu çözecek güçte ve kapasitede” ifadelerine yer verdi.
 
‘YEDEKTE KALANLAR’ için çağrı


Ayrıca AKP’li Sivas Belediyesi de internet sitesinden yayımladığı duyuru ile “yurda yerleşemeyen ve konaklama sorunu yaşayan öğrencilerin konaklama giderlerinin karşılanacağını” duyurdu.

Yapılan Açıklamada, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYGM) yurtlarında bazı öğrencilerin yedekte kaldığı ve sıra beklediğine işaret edilerek, bu öğrencilerin kamu kurum misafirhaneleri ve otellerde misafir edileceğine dikkat çekildi.. 

KONYA'DA DA ‘KONAKLAMA PROBLEMDİ’


Bir başka AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi ise, yayımladığı duyuru ile KYGM yurtlarına başvurup yerleşemeyen öğrencilerin, “kontenjan dahilinde belli süre misafir edileceğini” duyurdu. AKP’li Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ise “barınma ve yurt ihtiyacı olan üniversite öğrencileri” için Gençlik Noktaları oluşturdu. 200 öğrenciye konaklama imkânı sunacaklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Şehrimizde eğitim almaya gelen öğrencilerimizi açıkta bırakmayacağız” dedi. Belediyenin açıklamasında, bir öğrenci velisinin “Bizim için konaklama büyük bir problemdi” ve bir öğrencinin “Adana’dan geliyorum. Yurt ilk etapta çıkmadı, yedeklerdeydim” sözlerine yer verilmesi de sorunu gözler önüne serdi.

ERZURUM'DA DA SORUN VAR

AKP’li Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de “üniversite öğrencileri için belediyenin tüm önlemleri aldığını” belirterek, “Erzurum’da yurt ve konaklama sorunu yaşayan üniversiteli gençlerimiz belediyemize başvurabilirler” diyerek öğrencilere seslendi..

Karar sizin.. Şimdi sorun var mıymış yok muymuş..