Eski YSK başkanı Sadi Güven'den Ekrem İmamoğlu itirafı! Ben savcılığa bildirdim

ESKİ YSK Başkanı Sadi Güven flaş açıklamalarda bulunarak Ekrem İmamoğlu çıkışıyla gündem oldu.

Eski YSK başkanı Sadi Güven'den Ekrem İmamoğlu itirafı! Ben savcılığa bildirdim
Yayınlanma Tarihi : 26 Nisan 2022 15:23

Hapis cezasıyla yargılanan Ekrem İmamoğlu gündemden düşmüyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri sonrası büyük bir tartışma başlamış ve YSK kararıyla seçim iptal edilmişti.

Ekrem İmamoğlu o dönem yaptığı açıklamalarla YSK'yı hedef almıştı. Sonrasında ise beklenmedik bir gelişme yaşanmış ve Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma sonrasında hakkında dava açılan Ekrem İmamoğlu'na 4 yıl üzeri hapis talep ediliyor. Yargılama devam ederken Sözcü gazetesinde yayınlanan bir yazı deprem etkisi yarattı.

Eski YSK Başkanı Sadi Güven'in olayın iç yüzüyle ilgili açıklamaları bir anda deprem etkisi yarattı. Sözcü yazarlarından Saygı Öztürk'ün köşesinde anlattığı ilgili bölüm şu şekildeydi.

“Ekrem İmamoğlu, ikinci kez seçimi kazandı. Davetli olarak gittiği Avrupa Konseyi’nde konuşma yaptı. İmamoğlu ile en çok uğraşan isimlerin başında, İçişleri Bakanı geliyor. İmamoğlu’nun yaptığı konuşmanın ülkemizi şikayetle ilgisi olmamasına rağmen, İçişleri Bakanı, “Ahmak, memleketi yabancılara şikayet ediyor” dedi. Bakanın “Ahmak” sözü üzerine, İmamoğlu da, “Ahmak, 31 Mart seçimini tekrarlatanlardır” karşılığını verdi

 O günlerde, İmamoğlu’nun bu sözleriyle seçimi iptal eden Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) hakaret ettiği yorumları yapıldı. Oysa İmamoğlu, bu olaya farklı bir yorum getiriyor, seçimin iptali için çalışan bakana, bakanın sözleriyle karşılık veriyordu.

YSK toplantısında, “Suç duyurusunda bulunup bulunulmaması” konusunda bir karar çıkmadı. Başkan Sadi Güven, İmamoğlu’nun sözleri üzerine C. Savcılığı’na bir yazı gönderdi. O dönemde de kurulda görevli olan bir üye, “Yapılan suç duyurusu değil, sadece bir ihbardı” yorumunu yaptı. Kendi adlarına da kimsenin savcılığa bir şikayeti olmadı.

SADİ GÜVEN NE DİYOR?


Ekrem İmamoğlu hakkında YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıl bir ay hapis istemiyle dava açıldı. Ancak, bu konuda YSK üyelerinin bir şikayeti yok. Sadece, dönemin YSK Başkanının bir ihbarı söz konusu. Dava, işte bu ihbar üzerine başlatılmış oldu. 40 yıl hakimlik yapan, emekliye ayrıldıktan sonra geçmişteki göreviyle ilgili bugüne kadar hiçbir açıklama yapmayan eski YSK Başkanı Sadi Güven’e, İmamoğlu hakkındaki ihbarı sordum.

Şunları söyledi:

“Hamdolsun ben kul hakkına inanan birisiyim. Seçimde normal maddi kul hakkının çok ötesinde insanların kendi geleceklerini belirledikleri bir şey olduğu için daha titiz davrandık. Biz Kurul olarak çalışıyoruz. Bu açıklamanın Kurula karşı yapıldığı düşünülerek konu gündeme geldi, kurul başkanı olarak benim savcılığa bilgi vermem konusu da gündeme geldi ve o şekilde karar alındı.

Yazının devamı için Sözcü