Fatih Altaylı'nın Yazısı AKP'de Rahatsızlık Yaratacak! Erdoğan'ı İşaret ederek eleştirdi

Habertürk yazarı Fatih Altaylı Afgan göçmenlerle ilgili yazısında şaşırtıcı detaylara yer verdi..

Fatih Altaylı'nın Yazısı AKP'de Rahatsızlık Yaratacak! Erdoğan'ı İşaret ederek eleştirdi
Yayınlanma Tarihi : 17 Ağustos 2021 23:26

Dünyanın olduğu gibi Türkiye'nin gündemi de Afganistan'ın üzerinde. En büyük endişe ise Afganistan'dan kaçanların nereye sığınacağı. Bir çoğu İran'a sığınırken ardından Türkiye'ye geçişin yollarını arıyor. Bu durum muhalefet tarafından sert bir şekilde eleştirilirken eleştiride bulunanlar arasına Habertürk yazarlarından Fatih Altaylı'da katıldı

Taliban Afganistan'da yönetimi ele geçirince çok sayıda Afganistanlı ülkeden kaçmaya başladı. Ancak Afganistan'dan kaçış yeni değil. ABD'nin çekileceğini açıklamasının ardından çok sayıda Afganistanlı peş peşe ülkeden ayrılmaya başladı.

***

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan Afgan göçüyle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Son dönemde yazılarıyla AKP'de rahatsızlık yaratan Habertürk yazarı Fatih Altaylı yine sert sözlerle bir eleştiri yazısı yazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afgan göçüne ilişkin açıklamalarını isim vermeden eleştirdi ve hiç yoktan iyidir diyerek Güneşin batışını birlikte seyrederiz açıklamasında bulundu.. 

KAÇAK GEÇİŞLERLE İLGİLİ YAZDI

****


Söz konusu eleştiri yazısında Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Türkiye’ye kaçak şekilde giriş yapan Afganlarla ilgili “Herkes şunu bilsin ki Türkiye yolgeçen hanı değildir. Sosyal medyada birilerinin abarttığı şekilde, sınırlarımızdan düzensiz göç akını söz konusu değil” demesine rağmen dün “Giderek yoğunlaşan ve İran üzerinden gelen bir Afgan göçmen dalgası ile karşı karşıyayız” şeklinde açıklama yapan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sert eleştirilerde bulundu..

*****

Fatih Altaylı yazısında “Düne kadar ‘Afgan göçü falan yok’ diyenler sınırlarımızın 10 numara güvenli olduğunu söyleyenler bazı gerçeklerin geç de olsa farkına vardılar” ifadelerini kullanarak yazısında şu detaylara yer verdi:

*****

“Yıllardır düzensiz göçe karşı bağırdık bağırdık, bağırdık. Ne faşistliğimiz kaldı, ne insan haklarına saygısızlığımız. Gerçek faşistler bize faşist dediler, gerçek özgürlük ve insan hakkı karşıtları bizi insan haklarına karşı olmakla suçladılar. Gelinen nokta bir kez daha ortada. Ve şimdi ‘Evet Afgan göçü varmış ama burası yol geçen hanı değil’. Buna ‘Öğleden sonra günaydın’ denir. Ama hiç yoktan iyidir. Güneşin batışını hep birlikte seyrederiz.”

Yazısının devamı için HABERTÜRK