Fehmi Koru: AKP Cumhurbaşkanlığını kaybedeceğini anlayınca bunu yaptı

Gazeteci yazar Fehmi Koru kişisel internet sitesinde yeni seçim sistemini yorumladı.

Fehmi Koru: AKP Cumhurbaşkanlığını kaybedeceğini anlayınca bunu yaptı
Yayınlanma Tarihi : 15 Mart 2022 19:23

AKP ve MHP tarafından duyurulan yeni seçim sistemi tartışma konusu olmaya devam ediyor. Sistemin AKP ve MHP'ye yarayacağı konuşulurken muhalefetin meclisteki gücünün ise azaltılması amaçlanıyor.

Bir çok siyasi yorumcuya göre bu değişikliğin tek bir amacı var. AKP olası erken seçimde Cumhurbaşkanlığını kaybederse en azından mecliste güçlü olmak istiyor. Göreve gelecek Cumhurbaşkanını çalıştırmamak içinde mecliste hamleler yapmak istiyor. Tıpkı İstanbul ve Ankara belediyelerinde meclis üyeleri vasıtasıyla yaptıkları gibi.

Gazeteci Yazar Fehmi Koru kişisel internet sitesinde bu konuyla ilgili dikkat çeken tespitlerde bulundu ve şunları aktardı yazısının ilgili bölümünde.

Peki ya yenileceğini anlayan partiler ne yapar bizde?

Dün bu soruya yeni bir cevap verildi; eskiden de bildiğimiz bir cevap: Seçim sistemiyle oynar bizde yenileneceğini anlayan partiler…

Sonuç değişir mi peki? 

Hayır. 

Yasa teklifi açıkça milletvekili seçimi kurallarını iktidarın işine yarayacağı beklentisiyle değiştirmeyi amaçlıyor. Cumhurbaşkanlığı için yapılacak seçimde adayları başarısız olsa bile, istemedikleri halde seçilecek yeni cumhurbaşkanını kendi milletvekillerinin çoğunluğu teşkil ettiği TBMM ile çalışmaya zorlama amacı metinden hemen sırıtıyor.

Değer mi?

 
Bana göre değmez.

Ayrıca halk bir kere değişime karar verdiyse, onun iradesi önünde, hiçbir güç veya o gücün sahneye koyacağı ali cengiz oyunları duramaz.

En çarpıcı örneğini, son yerel seçimde, ülkemizin en büyük kenti İstanbul’da sandığın belirlediği başkanı seçilmemiş kılmak için başvurulan seçimin yenilenmesi girişiminde yaşamıştık. İlk seçimde 13 bin gibi az bir farkla sonuç alınmışken, yenilenen seçimde aradaki fark 800 binin üzerine çıkmıştı.