HDP adayını belirledi.. Kürt siyasetinin en başarılı ismi Cumhurbaşkanı adayı oluyor

HDP yaptığı açıklamayla seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağını duyurmuştu. Adaylık için iki isim öne çıkıyor. Kürt siyasetinin ünlü isminin aday olacağı belirtiliyor.

HDP adayını belirledi.. Kürt siyasetinin en başarılı ismi Cumhurbaşkanı adayı oluyor
Yayınlanma Tarihi : 15 Ocak 2023 00:50

Altılı Masa’ya ortak aday için diyalog çağrısında bulunan HDP, TİP, EMEP, EHP, TÖP ve SMF’den oluşan Emek ve Özgürlük İttifakı, yarın (15 Ocak Pazar) saat 13.00’te ‘Yoksulluğa, savaşa, baskılara dur diyelim’ sloganıyla İstanbul Kartal Meydanı’nda bir araya gelecek. Mitingde, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili mesajlar verilecek. İttifak, daha sonra adaylık ve liste konularını görüşmeye başlayacak.

İki isim öne çıkıyor

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre kulislerde, ortak aday olarak eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak ile HDP Danışma Kurulu Üyesi, eski AİHM yargıcı Rıza Türmen’in adı geçiyor. Kadın aday göstermeyi önceleyen ittifakın, Kışanak isminde uzlaşabileceği kaydedildi. Yaklaşık altı yıldır cezaevinde olan Kışanak’ın adaylığının önünde şu an hukuki bir engel bulunmadığını bildiren ittifak temsilcileri, 20 Ocak’ta bu yönde bir karar alınması durumunda, ortakların konuyu yetkili birimlerine taşıyacağını, daha sonra adayın kesinlik kazanacağını kaydetti.

Altılı masayı bekleyecek

Altılı Masa’nın kendilerine danışarak bir aday belirlemesi durumunda, ortak aday fikrine açık olduğunu duyuran ittifak, kendi adayını belirledikten sonra kısa bir süre Altılı Masa’yı bekleyecek. Altılı Masa’nın aday belirleme sürecinde ya da adayın belirlenmesinin ardından kendileri ile temasa geçmesi durumunda Emek ve Özgürlük İttifakı, kendi adayının seçimlere katılmamasını tartışacak.

Seçimlerin ikinci tura kalması durumunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kazanma ihtimalinin artacağı tespiti ile hareket eden Emek ve Özgürlük İttifakı, bu nedenle ilk turdan sonucun alınabilmesi için birliktelik çağrılarını sürdürecek.