İlber Ortaylı: Diyanet İşleri Başkanına isyan etti! milletin itikadına karışma

Habertürk'e konuk olan İlber Ortaylı'nın gündeminde Diyanet işleri vardı..

İlber Ortaylı: Diyanet İşleri Başkanına isyan etti! milletin itikadına karışma
Yayınlanma Tarihi : 08 Eylül 2021 02:36

Habertürk'e konuk olan İlber Ortaylı gündem olacak açıklamalarda bulundu. Açıklamasında Diyanet İşleri Başkanına sert sözlerle yüklenen ünlü tarihçi adeta yaylım ateşinde bulundu.

Sözleri bir anda Türkiye gündemine oturan İlber Ortaylı'ya muhalefet seçmeni destek verirken iktidar seçmeni de tepki gösterdi.

Sputnik'in derlemesine göre: Prof. Dr. İlber Ortaylı, Diyanet İşleri Başkanı'nın 'fetva makamı' olduğunu belirterek, "Milletin itikadına karışmasın. İtikadın yollarını öğretebilir ama biz sorarsak" dedi.


Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programına konuk olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Altaylı'nın "Diyanet İşleri Başkanı'nın konuşmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna şu yanıtı verdi:


"Kusura bakmasınlar benim herkese hürmetim var fakat Diyanet İşleri Başkanımız gelenlerin iyisi değil. Bölgecilik filan da yapmıyorum, Trabzon'dan çıkan Sait Hocamız. Ben böyle bir din adamı görmedim. Dört dörtlüktür. Çok genç yaşta da o olmuştur büyük Müftü. Halefleri önünden ardından da gelenler fena değildi.

Ben Diyanet İşleri Başkanımızla hem fikir değilim bir sürü konuda. Milletin itikadına karışmasın. İtikadın yollarını öğretebilir bize, sorarsak, fetva makamıdır. Bizim üzerimizde böyle bir kontrol kurma isteği olamaz. Bilmediği ve ihtisası olmadığı konularda konuşmasınlar. Tarih, coğrafya, sanat tarihi. Memleket bizimdir, tarih bizimdir. Makamdır, hürmet etmek lazımdır. Nihayet bu tenkitlerimizde de kendisine yol gösteriliyor. "