İlber Ortaylı Konuştu Ortalık Yıkıldı! Hayatımda gördüğüm en kötü siyasetçi o

Candaş Tolga Işık'ın konuğu ünlü tarihçi İlber Ortaylı oldu. İlber Ortaylı bu programda yeniden siyasete dönmeye hazırlanan Tansu Çiller hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İlber Ortaylı Konuştu Ortalık Yıkıldı! Hayatımda gördüğüm en kötü siyasetçi o
Yayınlanma Tarihi : 29 Mart 2022 19:32

Tansu Çiller siyaset gündeminden düşmüyor. Eski Başbakan Tansu Çiller yeniden siyasete dönmeye hazırlanırken ünlü tarihçi İlber Ortaylı hiç beklenmedik bir açıklama yaptı. İlber Ortaylı, Candaş Tolga Işık'ın konuğu oldu.

Duvar'da yer alan habere göre; Candaş Tolga Işık'ın Youtube kanalına konuk olan Ortaylı, Işık'ın "Hayatınızda gördüğünüz en kötü siyasetçi kimdir?" sorusuna "Tansu Çiller" yanıtını verdi.


Ortaylı, "En kötüsü o. Türk siyaset mekanizmasının getirdiği bir başbakanımız var. Bir yerde yetişmemiş, hiçbir partide değil. Hiçbir yer yok" dedi.

Işık'ın Çiller'in Boğaziçi Üniversitesi mezunu olup olmadığını sorması üzerine konuşan Ortaylı, "Nerenin mezunu olduğu beni hiç ilgilendirmez. Burada ben ansiklopedi imtihanı yapmıyorum. Herkes üniversiteyi bitiriyor banane. Nereden geliyor, hangi köprüyü geçirmiş ben ona bakarım" ifadelerini kullandı. 

OY ORANI YÜZDE 5'İN ÜZERİNDE

Öte yandan 2002 yılında yapılan erken seçimde Doğru Yol Partisi Genel Başkanı olarak seçimlere katılan Tansu Çiller partisinin baraj altında kalması nedeniyle siyasete veda etmişti. DYP'nin aldığı oy oranı yüzde 9 üzerinde olmasına rağmen çok küçük bir farkla baraj altında kalmış ve AKP tek başına iktidar olmuştu. Çiller'in tekrar siyasete geri dönmeye hazırlandığı şu günlerde çok sayıda ankette oy oranının yüzde 5 üzerinde olduğu görülüyor.