İlber Ortaylı Sözleriyle Tartışma Yarattı: Türkiye'nin Afganlara ihtiyacı var

Habertürk'te Fatih Altaylı'nın sorularına yanıt veren İlber Ortaylı sözleriyle tartışma yarattı.

İlber Ortaylı Sözleriyle Tartışma Yarattı: Türkiye'nin Afganlara ihtiyacı var
Yayınlanma Tarihi : 08 Eylül 2021 01:49

Muhalefet göçmenler konusunda hükümeti eleştirip ve göçmen politikasının yanlış olduğunu dile getirirken İlber Ortaylı tam tersini düşünüyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu iktidar olduklarında göçmenleri ülkelerine göndereceklerini açıklamış ve büyük bir tartışma başlamıştı.

Afganistan'da Taliban'ın ülke yönetimini silah zoruyla ele geçirmesi tartışma yaratırken ülkeden çok sayıda Afgan kaçarak başka ülkelere sığınmıştı.

Türkiye'nin de önünde büyük bir Afgan göçü krizi var. Bu krizi fırsata çevirmek isteyenlerden biri de İlber Ortaylı oldu. Habertürk'e konuk olan ünlü tarihçi açıklamalarıyla herkesi şaşkına çevirdi.

En Son Haber'in derlemesine göre: Tarihçi-Yazar Prof. Dr İlber Ortaylı, Fatih Altaylı'nın hazırlayıp sunduğu TEKE TEK programına konuk oldu.

Afganistan'daki göç akımına dair çarpıcı açıklamalarda bulunan Ortaylı, Türkiye'nin, Afganlara ihtiyacı olduğunu belirtti.

"AFGANLAR BEDENEN ÇALIŞIYOR"


Kastamonu'dan sürekli göç olup, çalışacak kişi bulunmadığını aktaran Ortaylı, "Kastamonu'dan sürekli göç var, bereketli meyve bahçelerinde adam yok ekip, biçen. Şimdi buraya lazım ve Afganlılar burayı dolduruyor. Çobanlık yapıyorlar, bedenen çalışıyorlar" dedi.


"KÖYLERDE ÇALIŞMAK İÇİN ONLARA İHTİYAÇ VAR"


Afganlara sadece insanlık için alınmadığını vurgulayan Ortaylı, "Sadece insanlık için değil, köylerde çalışmak için de onlara ihtiyaç var" diye konuştu.

"TALİBAN GELİYOR DİYORLAR, POLİSİMİZ, İSTİHBARATIMIZ VAR"


Gelenlerin içinde Taliban da olabilir diyen Ortaylı, "Taliban geliyor diyorlar, tamam içlerinde olabilir ama polisimiz var istihbaratımız var" ifadelerini kullandı.