İsmail Saymaz: Kılıçdaroğlu seçimi kazanabilir Erdoğan'ın önünde

CHP'li gazetecilerin Kemal Kılıçdaroğlu kazanacak algısı sürüyor

İsmail Saymaz: Kılıçdaroğlu seçimi kazanabilir Erdoğan'ın önünde
Yayınlanma Tarihi : 26 Eylül 2022 14:49

Anketlerde Kemal Kılıçdaroğlu geride olmasına rağmen CHP medyasındaki kişiler Kılıçdaroğlu'nun Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'ndan daha şanslı olduğunu belirterek adaylığına tam gaz destek veriyorlar.

Ulusalpost.com haber muhabirlerinin dikkatini çeken bir köşe yazısı gündem oldu. İsmail Saymaz geçtiğimiz günlerde Halk TV canlı yayınında söylediği sözlerin tamamını birebir köşe yazısı olarak yazdı ve Halktv.com.tr'de yayınladı.

Yazıda CHP liderinin rakibini açıklıyor.

İşte ilgili bölüm

Kılıçdaroğlu seçilebilir mi?

Evet, seçilebilir.

Peki, en büyük rakibi Erdoğan mı?

Değil.

En büyük rakibi ‘seçilmesi zor’ algısı.

İyi Partililerdeki direnişin gerekçesi Kılıçdaroğlu’nun Aleviliği değil. Hatta Kılıçdaroğlu bürokratik deneyimi, harama el sürmemiş olması, örnek aile yaşantısı, milliyetçi ve muhafazakarlarla kurduğu bağ esas alındığında İyi Partililerin ilk tercih edeceği isim. Ancak ‘seçilmesi zor’ algısı İyi Partilileri düşündürüyor.

Bu algının üç dayanağı var.

Biri anketler.

Anketlerde Yavaş ve İmamoğlu’nun isimleri de sıralandığı için Kılıçdaroğlu, daha az şanslı görülüyor. Yavaş ve İmamoğlu seçenek olmaktan çıkar, Kılıçdaroğlu tek aday olarak anketlerde yerini alırsa bu algı değişir.

İkincisi, Erdoğan’ın inşa ettiği ‘Bay Kemal’ imajı.

Üçüncüsü…

Gözardı etmemek gerekir ki Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını yine kutuplaştırarak yürütecektir. Kılıçdaroğlu’nu HDP’lilerin, Alevilerin ve solcuların adayı diye göstermek, yüzde 30’luk sosyolojiye sıkıştırmak isteyecektir. Kılıçdaroğlu, sosyoloji tuzağını ‘Herkesin Cumhurbaşkanı’ iddiasıyla bozabilir.

Bay Kemal, 31 Mart’ta İstanbul ve Ankara’yı getiren başarının asıl mimarı.

Bir kere başardı.

Bir kere daha başarabilir.