İstanbul Seçimlerinin Yıldızı Ali İhsan Yavuz Seçimin Tarihini Açıkladı

Türkiye Ali İhsan Yavuz ismini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin tekrarında duymuştu. Uzun bir adan sonra Yavuz TV100'e konuk oldu..

İstanbul Seçimlerinin Yıldızı  Ali İhsan Yavuz Seçimin Tarihini Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 20 Eylül 2021 01:56

Muhalefet her geçen gün erken seçim talebinde bulunuyor. Çok sayıda anket firması ise erken seçimin kaçınılmaz olduğunu dile getiriyor.

MHP ve AKP'li siyasiler ise yaptıkları açıklamalarda seçimin zamanında olacağını belirterek 2023 yılına işaret ediyorlar.

Ali İhsan Yavuz adını Türkiye 31 Mart 2019 yılında yapılan yerel seçimlerle duymuştu. O güne kadar Türkiye'de pek tanınmayan Yavuz söz konusu yapılan seçimde büyük rol oynamıştı.

Ekrem İmamoğlu'nun seçimi kazanmasına rağmen itiraz eden kişilerin başında o geliyordu. Seçimin tekrarlanması sonrasında AKP büyük bir hezimet yaşamış ve Ekrem İmamoğlu 800 bin üzeri fark atarak seçimleri tekrardan kazanmıştı.

Uzun bir aranın ardından Ali İhsan Yavuz yeniden ekran karşısındaydı.

tv100 ekranlarında Pınar Işık Ardor'un sunduğu Pazar Siyaseti programına konuk olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, erken seçimle ilgili soruları yanıtladı. Yavuz, "18 Haziran 2023’te Türkiye bir seçime hazır olsun" ifadelerini kullandı. 

Yalnızca 6 günlük bir erken seçim söz konusu olduğunu söyleyen Yavuz, "Seçimler yaklaştı demek mümkün. Siaysi partiler seçimin yapıldığı günün ertesi günü başka bir seçime hazırlanır. AK Parti olarak biz böyle davranıyoruz. Biz çoktan bu hazırlıklara başladık. Şimdi 2 yıldan daha az bir zaman var. Yapılan değişiklikler 1 yıl geçmeden uygulanamaz. 1 yıl dolmadan seçim olması halinde o değişikliklerin, o seçim için uygulanması mümkün olmaz. Seçim Kanunları açısından söylüyorum. Dolayısıyla burdan baktığımızda 'bir şeylerin zamanı geldi' demek mümkün. 'Seçim erkene alınacak mı?' sorusuna karşılık, evet 2023'ün 24 Haziran'ında yapılması gerekiyor 1 yılın dolması için oysa kanun gereği 18 Haziran 2023'te yapılacak. Yani 6 günlük bir erken seçim mümkün. 18 Haziran 2023’te Türkiye bir seçime hazır olsun" ifadelerini kullandı. 

ERDOĞAN ADAY OLACAK MI?

Öte yandan muhalefet kanadında ve muhalif yazarların gündeminde Recep Tayyip Erdoğan'ın 2 kez üst üste seçilmesi nedeniyle zamanında yapılacak bir seçimde yeniden aday olamayacağı dile getiriliyor.

Bu yüzden AKP'nin erken seçime gitmesi gerektiğine dikkat çeken muhaliflere de yanıt veren Ali İhsan Yavuz tartışmaya son noktayı koydu.

Ali İhsan Yavuz'un TV100 Ekranındaki konuyla ilgili açıklaması şu şekilde oldu..

Sayın Cumhurbaşkanımızın bir daha aday olamayacağına ilişkin bir fikri ileri sürmeniz mümkün değil. Kendilerini zeki sanarak 'Olmaz ama eğer erken seçim olursa 1 gün bile olur' diyorlar, ne alakası var. Aslında muhalefet partisi 'Gel bana mecbur ol' diyor. Ben sana neden mecbur olayım, yasa ortada. Hem diyorsun ki erken seçim olmasa Cumhurbaşkanı aday olamayacak. Muhalefet en çok Cumhurbaşkanımızdan korkuyor. Emin olun Fransa'ya sorsan onlar da aynı şeyi söyler. Çünkü hiçbir güçlü devlet, güçlü aktörü karşısında görmek istemez.  Çünkü başkasına sormadan oyun kuruyor. Suriye'de kuruyor, Libya'da kuruyor, Karabağ'da kuruyor.

Kaynak: TV100