İşte Tansu Çiller'in dönüş planı: 'Ablan olarak partinin başına ben geçeyim' mesajı

Eski Başbakan Tansu Çiller'in geri dönüş planı ilk kez ortaya çıktı

İşte Tansu Çiller'in dönüş planı: 'Ablan olarak partinin başına ben geçeyim' mesajı
Yayınlanma Tarihi : 08 Mayıs 2022 15:25

Eski Başbakan Tansu Çiller'in Adalet Partisi'nin Genel Başkanlığına geçmek istediği öne sürüldü. Açıklamayı yapan  isim ise bizzat partinin genel başkanı Vecdet Öz oldu. Cumhuriyet gazetesi tarafından yayınlanan özel röportaj bir anda gündemi belirledi.

TANSU ÇİLLER NE TEKLİF ETTİ?

Uzun bir süredir Çiller'in geri dönüş hazırlığında olduğu biliniyor. Bu özel röportajla Tansu Çiller'in olay teklifi de ilk kez ortaya çıktı

Adalet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Vecdet Öz, Cumhuriyet’ten Sinem Nazlı Demir'e konuştu. Çiller ile dostane bir ilişkisi olduğunu fakat kendisinin AKP ile yakınlığını tasvip etmediğini belirten Öz, Çiller’in kendisine teklifte bulunduğunu açıkladı. 

"KAHVEYE DAVET ETTİ"


Öz, şunları söyledi: “Tansu Hanım bir gün beni arayarak kahve içmeye davet etti. Ben de dostane bir şekilde bu daveti kabul ettim. Ülke gündeminden konuşacağımızı düşünerek gittiğim bu görüşmede Çiller bana siyasete dönmek istediğini açıkladı, ‘Ben ablan olarak partinin başına geçeyim sen de ikinci adam ol’ dedi. Bu işin ticaret işi olmadığını derin görüş ayrılıklarımızın olduğunu belirterek reddettim, örneğin o başkanlık sistemini tasvip ediyor, biz parlamenter sistemi.” Öz, “Ümit Özdağ’ın milliyetçiliği Atatürk milliyetçiliğine yaklaşmıştır ve bu bize yakın gelmektedir” diyerek ittifaka açık kapı bıraktı. 


 
"EN BÜYÜK HATAMIZ"


Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı ile ilgili de konuşan Öz, “Kemal Kılıçdaroğlu ittifakı altı parti ile sınırlandırmamalıydı. Dilinden Atatürk ve Cumhuriyeti düşürmeyen tüm partileri küçük büyük bakmaksızın toplamalıydı” dedi. Öz, 68 Kuşağı’nın devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın 6 Mayıs 1972’de idamına ilişkin de konuştu. Öz, “En büyük hatamız genç fidanların katledilmesidir. Onun ıstırabını yaşıyoruz” diye konuştu.