İster CHP ister AKP bombayı patlattı Oğuzhan Asiltürk'ün ittifak şartı

Saadet Partisi'nde liderlik savaşı başlatan Oğuzhan Asiltürk ittifak şartını açıkladı..

İster CHP ister AKP bombayı patlattı Oğuzhan Asiltürk'ün ittifak şartı
Yayınlanma Tarihi : 26 Ağustos 2021 18:50

Mevcut Genel Başkana karşı Saadet Partisi'nde liderlik savaşı başlatan Oğuzhan Asiltürk ittifaklarla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Mevcut Genel Başkan yönetimindeki Saadet Partisi şuan Millet ittifakı ile hareket ediyor. Ancak Oğuzhan Asiltürk'ün kontrolündeki bir ismin Genel Başkan olması veya kendisinin Genel Başkan olması durumunda Saadet Partisi'nin AKP ile ittifak yapacağı ve Cumhur ittifakına katılacağı konuşuluyor.

Ancak Oğuzhan Asiltürk'ün bu ittifak için bazı şartları var. Ortaya sunduğu şartları ne AKP ne de CHP kabul etmeyecek gibi görünüyor. Oy oranı yüzde 2 seviyesinin bile altında olan Saadet Partisi için istediği vekil sayısı tam 20.. Evet yanlış duymadınız 20 vekil olursa ittifak yapacak..

Yeniçağ'dan Fatih Ergin'in haberine göre, Seçim sürecine kadar iktidar partisi dâhil herhangi bir partiyle birliktelik kurmayacaklarını ifade eden Asiltürk, ittifak şartı olarak ise Meclis’te grup kurma şartını ortaya koydu.

Asiltürk, "Seçimlere gidene kadar, biz iktidar partisiyle birleşmiş olmayız. MHP'lilerle, diğerleri var, ‘sizinle beraber olacağız’ diye bir şey yapamayız. Söz veremeyiz. Niye veremeyiz, ilerde neyin ne olacağı belli olmadan oturulup, ileriye yönelik kararlar hatalar olabilir.

İstişarelerden sonra diğer partilere diyeceğiz ki, bizim inancımız şu, bizim toplumun yanlış gidişine hatalı hallere çözüm bulabilmemiz için mecliste grubumuzun olması lazım. Aksi halde 19 milletvekiliniz olsa gündem dışı konuşma yaparsınız, hiç bir şeye karışamazsınız. Ama 20 milletvekili olunca başkanlık divanında olursunuz. Otururuz görüşürüz, konuşuruz. Biz teklifleri alır değerlendiririz, ona göre karar veririz. Ama şimdi bu karar verilemez." şeklinde konuştu.