Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamalarla CHP'yi ortadan ikiye böldü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendisinden önceki genel başkanları kızdıracak bir çıkış yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamalarla CHP'yi ortadan ikiye böldü
Yayınlanma Tarihi : 28 Ağustos 2021 17:40

CHP'ye Deniz Baykal'ın daveti üzerine gelen sonrasında da Baykal'a yönelik kaset kumpası sonrası Baykal'dan boşalan koltuğa oturan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendinden önceki Genel Başkanları çileden çıkaracak açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamalar özellikle CHP'nin Ulusalcı kanadında tepkiye yol açtı. Muharrem İnce ile birlikte hareket eden Eski CHP'liler ise CHP'den ayrılma nedenimiz tam da bu zihniyetin partide hakim olmasıdır işte diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Peki Kılıçdaroğlu açıklamasında neler söylemişti?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin kendi döneminde ‘en çok değişen parti' olduğunu söyleyerek, 'Dersim'le yüzleşme' imasında bulundu.


Güneş'te yer alan habere göre: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "CHP son 10 yılda en büyük değişimi yaşayan partidir. Geçmişte insan haklarından yana ne kadar hatalarımız varsa yüzleşeceğiz" dedi. Bu sözler, 'kaset kumpası' ile giden Baykal'ın yerine geldiği tarihi ve CHP'nin de katıldığı, HDP'nin 'Dersim katliamı ile yüzleşme' çağrısı yapan programını hatırlattı.

Çorum'da muhtarlar, oda, dernek başkanları ile sivil toplum kuruluşu ve üretici örgütlerinin temsilcileriyle buluşmasında konuşan Kılıçdaroğlu, partisinin belediye başkanlarına "Sakın ola kimsenin ekmeğiyle oynamayın" talimatı verdiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, dış politikaya yönelik eleştirilerini de sıralarken, "Komşularımızla huzur içindeydik. Suriye ile Mısır'la niye kavga ettik? Kavgayı başlatırsan, kapıları açarsan Suriyeliler de, Afganlar da gelir" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz. Artık öyle kavganın yeri yok" dedikten sonra, şöyle devam etti:

'HATALARIMIZLA YÜZLEŞECEĞİZ'

"CHP'nin hiçbir kabahati, kusuru yok mu bu işlerde. Bizim kabahatimiz de, kusurumuz da, yanlışımız da var. Ama rahatlıkla size şunu söyleyebilirim, son 10 yılda en büyük değişimi yaşayan parti, CHP'dir. Demokrasiden, insan haklarından yana ne kadar geçmişteki hatalarımız varsa hatalarımızı telafi etmeye çalışıyoruz. Hatalarımızla, yanlışımızla yüzleşeceğiz."

KUMPAS VE DERSİM'İ HATIRLATTI

Kılıçdaroğlu'nun "10 yılda en büyük değişimi yaşayan parti" ifadesi, 2010'da CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yönelik 'kaset kumpası' sonucu Baykal'ın çekilmesi üzerine Genel Başkanlığa geldiği tarihe işaret ediyor.

Kılıçdaroğlu'nun, "Bizim de kabahatimiz var, yüzleşeceğiz" ifadesi de, 9 Ağustos'ta Erzincan'da CHP'nin de katılımıyla düzenlenen bir programda, 'Dersim olayları' için 'katliam' ifadesinin kullanılmasını hatırlattı. HDP tarafından düzenlenen anma programına, CHP Milletvekili Orhan Sarıbal ile il yöneticileri katılmış, HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, "1938'de Dersim'de katliam yapanlar Dersim'i, Kürtlüğü, Kızılbaş inancını yok etmek istiyorlardı, çocuk, kadın, yaşlı demeden herkesi katlettiler. Bu sızının dinmesi sadece gerçek bir yüzleşme ile olur" demişti.