Kılıçdaroğlu tartışmaları bitirdi. Yavaş ve İmamoğlu aday olmazsa...

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun adaylığıyla ilgili kararı belli oldu

Kılıçdaroğlu tartışmaları bitirdi. Yavaş ve İmamoğlu aday olmazsa...
Yayınlanma Tarihi : 09 Nisan 2022 17:56

Ekrem İmamoğlu yada Mansur Yavaş aday olacak mı? Herkesin merak ettiği soru bu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ağız değiştirmeye başladı.

Daha önce Belediye başkanları aday yapılmayacak diyen Kılıçdaroğlu nedendir bilinmez artık altı lider adayı belirleyecek demeye başladı.

ÜMİT ÖZDAĞ OYUNU BOZDU

Ümit Özdağ kendi adaylığını zorunlu hale getirmeye çalışan Kılıçdaroğlu'nun oyununu bozdu. Zafer Partisi olarak adayımız Mansur Yavaş'tır diye ilan edince Mansur Yavaş'a yönelik yoğun sevgi seli CHP Genel Başkanını panikletti. Kendisinin her fırsatta aday olacağını duyuran Kılıçdaroğlu bu kez ağız değiştirdi.

CHP Genel Merkezi’nde T24’ten Tolga Şardan ve Gökçer Tahincioğlu'nun sorularını yanıtladı:

Zafer Partisi, Cumhurbaşkanlığı’na Mansur Yavaş’ı aday gösterdi. Bu açıklamayı nasıl değerlendirdiniz? Bunlar ittifakta çatlak yaratmaya, CHP içinde karmaşa yaratmaya dönük hamleler mi yoksa gerçekten Yavaş’ın seçimi kazanabileceği düşünüldüğü için mi bu açıklama yapıldı size göre?

İttifakımıza yönelik bir hamle olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki öyle bile olsa, Millet İttifakı sağlam temeller üzerine, demokrasiyi inşa etmek üzere kurulmuş bir ittifaktır. Şunu söylemek isterim, Mansur Bey değerli belediye başkanlarımızdan biridir. "Cumhurbaşkanlığı Seçimi" denildiğinde akla, aday olarak bir CHP’linin gelmesi, bizi memnun ediyor. Burada kırmızı çizgimiz 6’lı masadır. Adayımıza, Millet İttifakı’nın liderleri karar verecek.

CHP içinde Ekrem İmamoğlu ya da Mansur Yavaş’ın adaylıkları ya da aday olmamaları bir çatlak yaratır mı? Siz her iki ismin görevlerinin başında olduklarını ve öyle kalması gerektiğini, belediye meclislerinde çoğunluğun AKP’de olması nedeniyle bu belediyelerin bırakılamayacağını söylemiştiniz. Bu görüşünüz sürüyor mu? Bu konudaki görüş ayrılıkları ittifakta bir çatlağa neden olur mu?

Biz altı lider şu kararı aldık. Altı liderin belirlediği aday, tüm partilerin adayı olacaktır. Beraber belirleyeceğiz. Daha da ötesini söyleyeyim; adayımız, halkın adayı olacaktır. Dolayısıyla bir çatlak olmayacaktır. Altı liderin ortaklaştığı aday niçin çatlak yaratsın? Belediye başkanlarımız görevlerinin başındalar zaten. Biz bir karar daha aldık. Asla isim telaffuz edilmeyecek, bu konuda soru geldiğinde cumhurbaşkanı adayımızın niteliklerini anlatacağız.