Kılıçdaroğlu'nun aday olması durumunda masadaki iki formül! Karar verilmiş gibi

CHP artık Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karar vermiş durumda. Üstelik aday olması durumunda masadaki seçenekte belli oldu

Kılıçdaroğlu'nun aday olması durumunda masadaki iki formül! Karar verilmiş gibi
Yayınlanma Tarihi : 22 Eylül 2022 15:29

Altılı masanın adayı kim olacak tartışması devam ederken CHP tüm hazırlıklarını Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına göre yapıyor. Kılıçdaroğlu'nun aday olması durumunda masada iki seçenek olduğu belirtiliyor.

Milliyet'ten Mehtap Gökdemir'in haberine  göre Kılıçdaroğlu’nun aday olması halinde seçimi kazanacağını ifade eden CHP’li kurmaylar, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları’nın isimlerinin çeşitli çevrelerce ön plana çıkarılmasına karşı “Adı geçen belediye başkanlarının sahada Kemal Bey için oy istediğini düşünün. Bir de böyle bir politik ortam olacak” değerlendirmesini yapıyor.

Parti kulislerinde iki formül üzerinde duruluyor. Birinci seçeneğe göre; Kılıçdaroğlu’nun ortak cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi halinde partiyi Genel Başkanvekili yönetecek. Genel Başkanvekili, vekillik ettiği sürede Genel Başkan’ın yetkilerini kullanacak. Kılıçdaroğlu’nun, adaylığını açıkladığı gün parti rozetini çıkaracağı, Genel Sekretere seçimin ertesi gününe ilişkin partiden ayrılacağına dair bir dilekçe vereceği ifade ediliyor.


İkinci seçeneğe göre ise Kılıçdaroğlu, kurultaya kadar partinin başında duracak. Bu formülü savunanlar seçimden sonra olağan kurultay sürecinin başlatılması ve kurultaya kadar da Genel Başkan’ın görevde kalması gerektiğini belirtiyor.

CHP tüzüğü, Genel Başkanlık makamının boşalması halinde, Parti Meclisi’nin (PM) yeni Genel Başkanı seçmek için kurultayı en geç (45) gün içinde toplantıya çağırmasını, bu süre içinde Genel Başkanlık görevlerinin PM’de belirlenen Genel Başkan Yardımcısı tarafından yürütülmesini öngörüyor.