KONDA Genel Müdürüne göre seçimde HDP yüzde 15 oy alacak

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır seçim anketleriyle ilgili flaş bir iddiada bulunarak HDP'nin yüzde 15 oy alabileceğini söyledi.

KONDA Genel Müdürüne göre seçimde HDP yüzde 15 oy alacak
Yayınlanma Tarihi : 08 Eylül 2021 18:23

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır siyasi kulisleri sallayacak iddialarda bulundu. Barajın yüzde 10'dan yüzde 7'ye düşürülmesiyle ilgili de çeşitli iddialarda bulunan Bekir Ağırdır'ın en bomba iddiası ise baraj sınırında olduğu tahmin edilen HDP ile ilgili oldu.

HDP'nin olası bir erken seçimde yüzde 15 oy alabileceğini öne süren Bekir Ağırdır açıklamalarıyla tartışma yarattı.

T24'ten Murat Sabuncuya Konuşan Bekir Ağırdır'ın açıklamalarından ilgili bölüm şu şekildeydi:

“İktidar kanadındaki tartışmalara bakıyorum ben. Hep şöyle bir varsayım dillendiriliyor; ‘HDP’nin oyunda önemli oranda ödünç oy var, her evde bir kişi barajı geçsin diye HDP’ye oy vermiş. Şimdi baraj düşünce HDP gerçek oyu olan 6-7’lere düşecek.’ 81 ilin yaşlarındaki değişimleri ve yeni seçmenleri hesapladığınız zaman 23-24 ilde genç nüfusun veya 16-24 yaş arasındaki nüfusun yüzde 25-30 olduğu ve yüzde 7-8’lerde kaldığı iller var.

O yüzde 25-30 arasındaki iller Kürtlerin yoğunlukta olduğu iller. Dolayısıyla her yıl 1 milyon yeni seçmen ekleniyorsa, genel Türkiye nüfusundaki yüzde 18 olan Kürt nüfus o 1 milyonun içinde yüzde 18 değil 20-23'tür. Muhafazakârlar ve sekülerler sadece kendi kültürel kimliklerinden yola çıkarak kendilerini temsil eden partilere oy vereceklerse Kürtler de kendilerini temsil eden Kürt partisine oy verecekler.

Dolayısıyla HDP’nin yüzde 13’ten 7’ye düşeceği varsayımı değil, önümüzdeki seçimde HDP’nin kendi doğal seçmeniyle bile yüzde 15’e ulaşma ihtimali söz konusudur. Ve kendilerini mağdur hisseden, derdi olan kimlik talepleri bu kadar güçlenmiş bunca yaşanmışlığıyla gelen Kürt seçmenin de kendilerini yok sayan bir kanada sadece oy vereceklerini düşünmek, elleri mecburmuş gibi davranmak her şeyden önce onurlarına dokunuyor."

Bekir Ağırdır'ın iddiası tartışma yaratırken çok sayıda ankette ise HDP yaklaşık yüzde 9 ile yüzde 10 seviyelerinde görünüyor.

Bekir Ağırdır'ın açıklamaları bir tahminden ibaret olduğu gibi olası bir seçimde gerçekleşme ihtimaline ise çok sayıda anketçi zayıf yorumunda bulunuyor.