Kurnaz hazırlık! Yeni seçim sisteminde Millet ittifakını çökertecek girişim

Yeni seçim sistemi resmen belli oldu ve bu sistem bu haliyle haliyle kabul edilirse en büyük zararı CHP ve Millet İttifakı görecek.. Avantaj ise AKP'de olacak.. Özer Sencar yeni sistemi yorumladı

Kurnaz hazırlık! Yeni seçim sisteminde Millet ittifakını çökertecek girişim
Yayınlanma Tarihi : 15 Mart 2022 14:10

AKP ve MHP tarafından hazırlanan yeni seçim sistemi büyük tartışma konusu oldu. 15 Maddelik kanunun teklifinin neler getireceği büyük merak konusu. Ancak bilinen bir şey var ki ne AKP ne de MHP zararlı çıkacağı bir sistemi kendi elleriyle getirmeyecektir.

Zaten söz konusu yeni sistem detaylıca incelendiğinde en avantajlı partinin AKP ve Cumhur ittifakı olacağı görülüyor. Ayrıca eklemek gerek, CHP bu yeni sistemde kazanma şansı en yüksek isimlerden biri olan  Mansur Yavaş veya Ekrem İmamoğlu gibi isimler yerine Kılıçdaroğlu ya da benzeri bir isimle Cumhurbaşkanı adaylığı yarışına katılırsa AKP'nin eli çok çok güçlü olacak görünüyor. 

Metropoll Araştırma'nın kurucusu Özer Sencar'da sosyal medya hesabından kısa bir değerlendirme yaparak yeni sistemi yorumladı ve şunları aktardı. 

"Seçim yasası Millet İttifakı'ndaki küçük partileri CHP listelerinden seçime girmeye zorlar. Bu durumda sahip oldukları 5-6 puanlık oyun muhtemelen yaklaşık üçte biri CHP listesine oy vermeyip AKP’ye geri gidebilir. Bir diğer etkisi muhalefetin CB adayının belirlenmesini etkiler.

Üçüncü önemli etkisi birçok ilde MHP adaylarının AKP listesinden seçime girmek zorunda kalması. Nasıl, bir taşla üç kuş. Bakalım Millet İttifak’ı bu durumdan zarar görmeden çıkmayı becerebilecek mi? Yaşayıp göreceğiz.

Zayıflayan iktidarın seçim öncesi kanun değiştirme geleneği var. Bilinen bir durumdur bu. Muhalefet başarılı bir şekilde bu oyunu bozma şansına sahiptir. Liderlerin akil ve özverili olması yeterlidir. Unutmayalım seçimin kaderini bütün bunlara rağmen CB adayları belirleyecek."