Merakla bekleniyordu! Emeklilikte yaşa takılanlar için AKP'den kritik açıklama

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, EYT ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Milyonlarca kişi emeklilikte yaşa takılanlardan oluşuyor. İktidarın atacağı adım büyük merak konusuydu.

Merakla bekleniyordu! Emeklilikte yaşa takılanlar için AKP'den kritik açıklama
Yayınlanma Tarihi : 01 Mayıs 2022 13:55

Emeklilikte yaşa takılan milyonlarca kişi emekli olabilmek için iktidarın atacağı adımı merakla bekliyorlar. Emekli olmak isteyenlerin istediği şey açıkça ortada. Yaş sorununun ortadan kaldırılması. Prim gün sayısını dolduranlar yaş şartı olmadan emekli olmak istiyorlar. Bir başka deyişle 25 belki de 30 yıl boyunca ödeme yapmış vatandaşlar yaşları dolmadığı için emekli olamıyorlar. 5 belki de 10 yıldır emekli olmayı bekleyen milyonlarca kişi bulunuyor.

Daha önce MHP, İYİ PARTİ, CHP gibi partiler EYT sorunuyla ilgili sözler vermişti. Ancak meclise gelen teklif AKP ve MHP oylarıyla kabul edilmemişti. Bugün ise AKP'den EYT meselesiyle ilgili hiç beklenmedik bir açıklama geldi.

Açıklamayı yapan isim AKP'nin tepe yöneticilerinden biri olunca bomba etkisi yarattı. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, EYT ile ilgili olarak, etki analizinin iyi yapılması gerektiğini söyleyerek, "Parayı ödeyecek kurumla parlamento arasında uyum sağlanamadığı takdirde büyük bir sorun ortaya çıkabilir" dedi.

EYT İÇİN AKP NE DÜŞÜNÜYOR?

Elitaş, gündemden düşmeyen EYT ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu konuyla ilgili etki analizinin iyi yapılması gerektiğini kaydeden Mustafa Elitaş, "EYT 1994 yılındaki bir kanunla ortaya çıktı. 56. veya 57. hükümet döneminde ortaya çıkan bir konu. Yaşar Okuyan döneminde yapılan bir düzenlemeydi. Ondan önce 38 yaşında emekli olma imkanı mevcuttu.

O kanunla birlikte 1980 yılı sonrası sigortaya tabi olanlar EYT dediğimiz yaşta bir artış ortaya çıktı. Ben Haziran 1980 sigortalısıyım. Ben 40 yaşında emekli olacakken, 44 yaşında emekli oldum. "Yasanın çıkma tarihinden itibaren bunlar oluyor" dense daha doğru olurdu. 1999 yılında çıkan yasa 19 yıl öncesine gitti. 11 yıl uygulama süresi vardı. Tam 20 yıl önceden yaşla ilgili sorunu ortaya çıkarmış oldu. Şimdi bu EYT'de 1999 yılının öncesini mi alacağız, yoksa daha sonrasını mı alacağız. Bir rivayete göre kendini EYT'li hisseden 7 milyon kişi var diyorlar. Onun ne olduğunu tam bilmiyoruz. Çalışma Bakanlığı bu konuda çalışmalarını yapıyor" dedi.

ÇIKABİLECEK SORUNU ANLATTI

"Bizim bu konuda parayı ödeyecek kurumla parlamento arasında uyum sağlanamadığı takdirde büyük bir sorun ortaya çıkabilir" diyen AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, "Çünkü analizini yapmadan kanun çıkarırken Hazine ve Maliye Bakanlığını çağırırız, ilgili kurumları çağırırız.

Her bir kanun maddesinin parasal kısımları olduğu takdirde her birinin etki analizini, bütçeden ne gibi imkanlar ortaya çıkabileceğini, hangi kaynaktan temin edileceğine bakarız

Diyelim ki 1 milyar TL'lik bir harcama yaptınız. O 1 milyar TL'den yapılan harcamayı borçlanarak mı yapacaksınız veya başka yerden tasarruf ederek mi, yatırımları kısarak mı sağlayacaksınız diye etki analizinin ortaya çıkması gerekir. Anayasanın hükmü de bu. O anlamda bu hesabı iyi yamak gerekir. Bunu yapacak kurumda Çalışma Bakanlığıdır. Bakanımızın bugünlerde yapacağı açıklamalara dikkat etmek gerekir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Kaynak:Haber Kaynağı