MetroPOLL açıkladı! İkinci turda Erdoğan'ı açık ara farkla yenen aday

MetroPOLL araştırma tarafından yayınlanan bir anket ezberleri alt üst ediyor. İkinci turda Erdoğan'a karşın Mansur Yavaş arayı açan tek aday

MetroPOLL açıkladı! İkinci turda Erdoğan'ı açık ara farkla yenen aday
Yayınlanma Tarihi : 05 Mayıs 2022 19:19

Seçim anketleri gelmeye devam ederken Kemal Kılıçdaroğlu ve Erdoğan'ın canını sıkacak sonuçlar çıktı. Sonuçlara bakıldığında Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylıkta hiç şansı yok. Erdoğan ise Kılıçdaroğlu yerine Mansur Yavaş'ın aday olması durumunda seçimi açık ara farkla kaybediyor. Tartışma yaratacak anketin sonuçları Ankara'da da gündem olmayı başardı.

MetroPOLL Araştırma Şirketi tarafından önceki gün yayınlanan ankette bir hayli dikkat çekti.

MANSUR YAVAŞ İKİNCİ TURDA ARAYI AÇIYOR


Ankete göre Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldığında Erdoğan, dört adaydan da daha az oy alıyor. Erdoğan ile Yavaş yarışırsa... Yavaş yüzde 53.9 alırken, Erdoğan yüzde 36.5'te kalıyor. Kararsızlar ve protestocuların oranı yüzde 9.

ERDOĞAN İKİNCİ TURDA İMAMOĞLU'NA KARŞI DA KAYBEDİYOR


Yavaş HDP'lilerin yüzde 73.2'sinin, MHP'lilerin yüzde 23.1'inin oyunu alıyor. Erdoğan ile İmamoğlu yarışırsa... İmamoğlu yüzde 49.7, Erdoğan yüzde 40 alıyor. Kararsızlar ve protestocular yüzde 9.8. İmamoğlu HDP'lilerin yüzde 82.6'sının, MHP'lilerin yüzde 8.3'ünün oyunu alabiliyor.

MUHALEFET İLK TURDA KAZANMAK İSTİYOR


Milli Gazete'nin haberine göre; AKP Genel Merkezi'nin de çeşitli anketler yaptırdığı ve anketlerde Erdoğan'ın ilk turda seçimi koparabileceği yönünde kanaat oluştuğu öne sürüldü. AKP Genel Merkezi işi şansa bırakmayarak Erdoğan'ı ilk turda seçtirmeyi hedefliyor. Çalışmalar da ilk tur ağırlıklı olacak.

CHP Genel Merkezi ise Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı konusunda ısrarlı bir tutum sergiliyor. Bu durum muhalefet tabanında rahatsızlığa yol açıyor.