Millet İttifakının birinci çıktığı bölge AKP ve MHP'yi şok etti

Tele1 ekranlarında yayınlanan bir anket AKP ve MHP yönetimini şaşkına çevirecek türden oldu..

Millet İttifakının birinci çıktığı bölge AKP ve MHP'yi şok etti
Yayınlanma Tarihi : 04 Ocak 2022 18:40

AKP ve MHP'deki oy kaybı devam ediyor. 2021 yılında her iki parti çok sayıda bölgede oy kaybı yaşadı. Ancak artık AKP'nin kalesi sayılabilecek yerlerde de oy kaybı yaşanıyor.

Yaşanan bu oy kaybı iktidar cephesinde büyük sarsıntılara yol açacak görünüyor. Muhalefet her  gün erken seçim çağrısını gündeme getirirken bunun arkasındaki gerçek anketlerle ortaya çıktı.

CHP'ye yakınlığıyla bilinen Tele1 televizyonunda  siyaset dünyasında bomba etkisi yaratacak bir ankete yer verildi.

Yeniçağ gazetesinin derlediği habere göre: TELE 1’de yayınlanan Tuncay Mollaveisoğlu’nun sunduğu Anında Manşet programında BUPAR Araştırma’nın son anketi açıklandı. Anket sonuçlarına göre Doğu ve Güneydoğu illerinde Millet İttifakı birinci parti oldu.


BUPAR Araştırma Başkanı Erdal Akaltun Anında Manşet programında Doğu ve Güneydoğu illerinde yüz yüze yapılan anketin sonuçlarını değerlendirdi.

2018’de yapılan anketle TELE 1’e özel olarak hazırlanan anketin sonuçlarını kıyaslayan Akaltun şu değerlendirmeleri yaptı:

“YÜZDE 24 KİMİN KAZANACAĞINI TAHMİN EDEMİYOR”

“24-25-25 Aralık tarihlerinde yüz yüze yöntemiyle yarısı kadın yarısı erkek yöntemiyle TELE 1 adına yaptığımız bir araştırmadır. 2018’de HDP yüzde 60,4 oy aldı. Yurttaşlara ‘2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde isimsiz seçim yapılacak olsa hangi ittifak kazanır ve siz hangisinin kazanmasını istersiniz?’ diye sorduk. Sorduğumuzda yüzde 19,8’i Cumhur İttifakı’nın kazanacağını tahmin ediyor. Doğu illerinde ikamet eden vatandaşların yüzde 14’ü Cumhur İttifakı kazansın istiyor. Millet İttifakı kazanır diyenler yüzde 57 iken kimin kazanmasını istersiniz sorusuna yüzde 60 kazansın diyor. Yüzde 3’lük bir kitle de Millet İttifakı’nın kazanmasını istemesine rağmen ‘biz kazanırız’ diyemiyor. Yüzde 23 şu anda kimin kazanacağını tahmin edemiyor.”

AKP VE MHP'NİN OLUŞTURDUĞU CUMHUR İTTİFAKI ERİYOR

Mollaveisoğlu ise şunları söyledi:

Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu’nu pusulada gören seçmen yüzde 51,9 oranında Kılıçdaroğlu’na oy verirken Erdoğan’a çıkan oy oranı yüzde 14.

Öte yandan söz konusu seçim anketi bir anda sosyal medyanın da gündemine oturdu.. İktidar kanadından ise henüz bu ankete ilişkin bir açıklama ise gelmedi.