Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı için yazılmayan üç kriter belli oldu

Deva Partisi, CHP, İyi Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti ve Gelecek Partisi'nin Cumhurbaşkanı adayını belirleme sürecinde aldığı yeni bir karar tartışma konusu oldu. Açıklanmayan üç kriter ne?

Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı için yazılmayan üç kriter belli oldu
Yayınlanma Tarihi : 01 Mayıs 2022 13:47

Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak tartışması sürüyor. Henüz muhalefet bir isim açıklamış değil. Muhalefet tabanı Mansur Yavaş konusunda karar kılmışken parti liderleri ise Kemal Kılıçdaroğlu ismini dayatmaya çalışıyor.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre  belirlenecek aday uzlaşmacı, özgürlükçü, demokratik değerleri içselleştirmiş, milletin tamamını kucaklayan, siyasi ahlak ilkelerini benimseyen, liyakat sahibi bir isim olacak.

Ancak buraya yazılmayan 3 kriter daha var. Muhalefet kulislerine göre yazılmayan bu kriterlerin en başında 'olmazsa olmaz' olarak ifade edilen 'seçilebilirlik' yer alıyor.

İkinci önemli kriter de aslında 'cumhurbaşkanlığını imha için' bu koltuğa oturacağı ifade edilen kişinin bırakma isteğini de en başta kabul etmiş bir isim olması.

Kriterlere yazılmayan üçüncü özellik ise seçilecek kişinin koltuğa oturduktan sonra da 6’lı masada oturan tüm liderlerle ortak çalışma yürütebilecek nitelikleri taşıması.

Özetle ortak cumhurbaşkanı adayı, açıklanan 6 kriterin yanı sıra seçilebilecek, inebilecek, yetkileri paylaşacak bir isim de olacak.