Nagehan Alçı Erdoğan ve AKP'yi Sel Konusunda Eleştirdi: Asıl Sorumluluk İktidarın

Türkiye’nin yaşadığı sel ve yangın felaketlerine ilişkin bir yazı yayınlayan Habertürk yazarı Nagehan Alçı AKP ve Erdoğan'ı kızdıracak bir yazı yayımladı ve sorumluluk konusunda bomba bir eleştiri yaptı..

Nagehan Alçı Erdoğan ve AKP'yi Sel Konusunda Eleştirdi: Asıl Sorumluluk İktidarın
Yayınlanma Tarihi : 15 Ağustos 2021 17:07

Habertürk'ün AKP'ye yakınlığıyla bilinen yazarı Nagehan Alçı şaşırtıcı bir yazı yazdı. Köşesini açan sanki Sözcü'den  bir yazarı okuyor gibi hissetti. Nagehan Alçı eleştirilerini peş peşe sıraladı. Yazısında son dönemde Türkiye'de meydana gelen sel ve yangın felaketlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Karadeniz'de yaşanan sel felaketinde 59 yurttaşın vefat etmesine değinen ve bu felaketle ilgili yorumlarda bulunan Nagehan Alçı'nın dikkatini çektiği konu  ise yapılaşma sorunuydu. Küresel iklim değişikliği hakkında da değerlendirmelerde bulunan Nagehan Alçı Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kızdıracak bir çıkış yaparak Paris İklim Anlaşması'nın Meclisten geçmemesini sert sözlerle eleştirdi. Burada asıl sorumluluk iktidarın diyen Nagehan Alçı Karadeniz'deki plansız yapılan çürük binalarla mücadele ederken işin bu boyutunu da gündemde tutmalıyız diyerek sert sözlerle eleştirilerini sürdürdü.. 

Nagehan Alçı'nın Habertürk'te yayınlanan yazısından ilgili bölüm ise şu şekildeydi:

****

“Bence Türkiye’nin küresel iklim değişikliğine karşı mihenk taşı kabul edilen Paris Anlaşması’nı 2016’da imzalamış olmasına rağmen halen bu anlaşmanın mecliste onaylanmamış ve hayata geçmemiş olmasını esas eleştirmeliyiz.

G20 içinde anlaşmayı uygulamayan başka ülke yok.

CHP geçen ay anlaşmanın meclisten geçmesi için çağrı yaptı. CHP’yi tebrik ediyorum ama ben bu çağrının yeterli olduğu kanaatinde değilim.
 
Muhalefet istediği konuları gündem yapma gücü ve kararlılığına sahip. Aynı heyecanı Paris Anlaşması'nın hayata geçmesi için hükümete baskı yapma konusunda niye göstermiyorlar?

Diyeceksiniz ki, Nagehan esas o anlaşmayı hayata geçirmeyen iktidara edecek lafın yok mu?

Var tabii. Elbette burada esas sorumluluk iktidarın. Hükümet, anlaşma Türkiye’yi ‘gelişmiş ekonomi’ kategorisinde değerlendirdiği ve maddi olarak ciddi bir yük bindirdiği için hayata geçirmediğini, Türkiye’nin koşullarına uygun olarak şartların yeniden düzenlenmesi gerektiğini ve Türkiye’nin ‘gelişmekte olan’ kategorisinde değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor.

Paris Anlaşması'na gerek yok, biz zaten bu konuda üzerimize düşeni yaparız demeye getiriyor Ankara. 16 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Yeşil Mutabakat Eylem Planını açıkladı.
 
Bu plan bir iyi niyet beyanı olsa da "Paris Anlaşması'nı hayata geçirmeyen Türkiye" imajını değiştirmiyor. Uluslararası finansmanla ilgili sorunları gidermenin yolunu bulup bir an önce bu anlaşmayı ülke olarak hayata geçirmemiz gerek.

Karadeniz’deki plansız yapılan çürük binalarla mücadele ederken işin bu boyutunu da gündemde tutmalıyız.”

Kaynak: Habertürk