Nagehan Alçı'dan AKP'ye övgüler: Türkiye hiç olmadığı kadar sekülerleşti

Habertürk yazarı Nagehan Alçı'dan AKP'ye övgü yağmuru..

Nagehan Alçı'dan AKP'ye övgüler: Türkiye hiç olmadığı kadar sekülerleşti
Yayınlanma Tarihi : 08 Eylül 2021 17:44

Diyanet ve muhalefet arasındaki tartışmaya Habertürk yazarı Nagehan Alçı'da dahil oldu. Yeni yazısında Nagehan Alçı AKP dönemine övgüler yağdırdı.

Nagehan Alçı'nın açıklamaları sosyal medyada da deprem etkisi yarattı. Sputnik'in Habertürk'ten derlediği haberdeki ayrıntılar adeta bir anda gündeme oturdu.

Peki Nagehan Alçı yazısında nelerden bahsediyordu?

Habertürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı, Ali Erbaş'ın tüm Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en keskin açıklamalar yapan Diyanet İşleri Başkanı olduğunu düşündüğünü söyledi.


Önceki hiçbir Diyanet İşleri Başkanı'nın bu kadar tartışmalı açıklamalar yapmadığını ifade eden Alçı, Erbaş'ın bu konuda bir istisna teşkil ettiği görüşünü dile getirdi.


Alçı, "Ben dindar yurttaşlarımızın özgürlükleri konusunda diğer yurttaşlarımızla da ilgili olduğu gibi hep hassas bir yazar oldum" diyerek 'Türkiye'de başörtülü kadınların vali, milletvekili, bakan, büyükelçi olabilmeleri için mücadele ettiğini' anlattı.

"Bu sebeple içinden çıktığım seküler kesimden de çok tepki gördüm ve hala da görüyorum. Ordu içinde başörtülü bir subay olmasının asla laiklik prensibine aykırı olmayacağını ısrarla savunmuş bir yazarım" diyen Alçı, şöyle devam etti:
"Bilakis kamu sektöründe başörtüsü özgürlüğünü laiklik prensibinin gereği olarak görüyorum... Fakat özellikle son döneme baktığımızda maalesef Ali Erbaş kapsayıcı ve kuşatıcı bir Diyanet İşleri Başkanlığı yapmıyor. Bunu da tespit ediyorum.


'Türkiye toplumu hızla sekülerleşiyor'


Üzülerek ifade etmeliyim ki Ali Erbaş görevini kutuplaştırıcı ve ayrımlaştırıcı bir dille ifa ediyor. Sayın Erbaş’ın bu noktada bir özeleştiri yapması gerekiyor. Peki Erbaş neden 2021 Türkiye’sinde bu sert ve keskin açıklamaları yapıyor? Bence burada psikolojik bir analiz yapmak gerekir. Tüm veriler ortada. Türkiye toplumu hızla sekülerleşiyor.


AK Parti döneminin toplumu daha İslamileştireceğini ve 'şeriat rejimi'ne gideceğimiz paranoyasını hep söyleyen laikçi kesim de bu noktada apaçık yanıldı. Türkiye hiç olmadığı kadar sekülerleşmiş bir toplum oldu AK Parti döneminde.

SEKÜLER NE DEMEK?

Nagehan Alçı'nında yazısında bahsetmiş olduğu sekülerlik Sözlük anlamı olarak Sekülarizm veya sekülerizm; toplumda ahiretten ve diğer dinî, ruhani meselelerden ziyade dünya hayatına odaklanılması yönündeki hareket olarak adlandırılabilir.