Pazarlık Sonucu Sedat Peker'in İadesi Edileceği Öne Sürülmüştü! Bomba Ayrıntı ortaya çıktı

Organize Suç örgütü liderliğinden hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker'in iadesi istenileceği iddia ediliyordu. Halk TV'den İsmail Saymaz bomba ayrıntıları paylaştı:

Pazarlık Sonucu Sedat Peker'in İadesi Edileceği Öne Sürülmüştü! Bomba Ayrıntı ortaya çıktı
Yayınlanma Tarihi : 03 Eylül 2021 14:34

Kuzey Makedonya'dan sınır dışı edildikten sonra Birleşik Arap Emirliklerine geçen Sedat Peker hakkında uzun bir süredir yakalama kararı bulunuyor.

İadesi istenen Peker'in iade edilip edilmeyeceği çok merak ediliyor.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz gündeme oturacak bomba bir röportaj yaptı. Sedat Peker'e sordu ve sorduğu soruların cevaplarını Halk TV internet sitesindeki köşesinden paylaştı.

AVUKATI ARACILIĞIYLA ULAŞMIŞ

Öte yandan Sedat Peker'e Avukatı aracılığıyla ulaştığını belirten İsmail Saymaz, köşe yazısında Türkiye ile Peker'in bulunduğu Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ilişkilerden bahsederek bu ilişkiyi Peker'in nasıl etkileyeceğini sordu.

Sedat Peker yaptığı açıklamada Dubai'nin kendisinden başka video çekmemesi konusunda teminat aldığı yanıtını veriyor.

Yani Peker video çekmediği sürece Dubai'de kalmaya devam edebilecek.

NASIL KALDIĞI DA BELLİ OLDU

Sedat Peker'in ülkede nasıl kaldığı da belli oldu. Avukatları aracılığıyla İsmail Saymaz'a konuşan Sedat Peker söz konusu ülkede şirket kurarak üç yıllık oturum izni almış:

İsmail Saymaz’ın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

"Birleşik Arap Emirlikleri, Peker'e 'Başka ülkeyi kötüleyen video çekme' dedi

Türkiye'nin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile giderek yakınlaşması halen bu ülkede bulunan Sedat Peker'in akıbetini nasıl etkiler?

Peker'in varlığı iki ülke arasında bir pazarlığa konu ediliyor mu?

Peker, BAE kalabilecek mi?

Video çekebilecek mi?

Bu soruları, avukatı aracılığıyla Peker'e yönelttim.

İşte, yanıtlar:

PASAPORTUM İPTAL EDİLDİ: Pasaportumun iptal edildiği tarih "Belki başka bir ülkeye geçebilirim" diye paylaşım yaptığım zamana denk geliyor. Eşim ve yaşları küçük olan üç çocuğum haricinde, ailem ve çevremdeki herkesin pasaportları iptal edildi. Hangi gerekçeyle iptal edildiğini henüz anlayamadım. Mahkeme kararı olmadan, İçişleri Bakanı talimatıyla iptal edildiler.

DUBAİ'DE ŞİRKET KURDUM: Dubai'de şirket kurdum. Üç senelik oturum aldım. İş insanı olarak bulunuyorum. Pasaportum iptal edildiği için başka bir ülkeye gidebilmem mümkün değil. Mücadeleyi bırakmış değilim.

'VİDEO ÇEKME' DEDİLER: BAE'nin görevli memurları "Bizim ülkemizde başka bir ülkeyi kötüleyen videolar çekemezsiniz" diye düşüncelerini söylediler. Burası yabancı ülke ve kanunlarına tabiyim. Tüm imkanlarımı zorlayıp video çekme gayretinde olacağım.

KONU SADECE BEN DEĞİLİM: Türkiye ve BAE'nin görüşme konusunun sadece şahsımla ilgili olduğunu düşünmüyorum. İki ülke arasında dış politika ile ilgili çok farklılık var.

KIRMIZI BÜLTENİM YOK: Hakkımda Kırmızı Bülten kararı yok. Bu ülkede suç işlemediğim sürece beni kimse başka yere yollayamaz. En fazla yapacağı şey, ülkelerinden ayrılmamı istemeleri olur. BAE hiç kimseyi teslim etmemiştir. Kendi ülkesindeki yönetimle ters düşmüş bir çok iş adamı ve devlet başkanı bu ülkede yaşıyor. Onları pazarlık konusu yapmamışlar da beni mi yapacaklar. Asla inanmıyorum."

Kaynak: HALK TV - İSMAİL SAYMAZ