Selahattin Demirtaş'a Mansur Yavaş soruldu: Yanıtı ben de adayım oldu

Selahattin Demirtaş ile gazeteci Candaş Tolga Işık bir röportaj yaptı. Selahattin Demirtaş, Ekrem İmamoğlu'na destek verirken kendisinin de aday olduğunu açıkladı

Selahattin Demirtaş'a Mansur Yavaş soruldu: Yanıtı ben de adayım oldu
Yayınlanma Tarihi : 10 Nisan 2022 19:46

Gazeteci Candaş Tolga Işık, Twitter hesabı üzerinden Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş’a “Kürtler Mansur Yavaş’a oy verir mi?” sorusunu avukatları aracılığıyla sorduğunu yazdı.

”Millet ittifakı’ kendi karar verecek’


Buna göre Demirtaş’ın verdiği cevap şöyle: “HDP’nin Eylül 2021’de açıkladığı tutum belgesini kabul eden o ilkeleri uygulama kapasitesi,niyeti, samimiyeti olan ve kazanabilecek bir adayı destekleyebiliriz. Biz cumhurbaşkanı adaylığında isimden çok ilkelere bağlı olup olmayacağına bakarız. Ayrıca gelişmelere göre partimiz karar alırsa beni de aday gösterebilir ancak ben o tarihe kadar hala siyasi yasaklı ve hapisteysem bir aday lehine çekilme de gündeme gelebilir.

Bunların hepsi ihtimaldir, günü geldiğinde değerlendirilir, tartışılır. Elbette ki ‘millet ittifakı’ kendi adayını kendi belirleyecektir. İsim noktasında bizim kendilerine bir dayatmada bulunmamız söz konusu olamaz.

‘İsim beyan etmem doğru değil’


Ancak eğer ki aday geniş kesimlerin de ortak adayına dönüşecekse bu durumda adayı belirlerken bu kriterleri göz önüne alacaklardır diye düşünüyorum. İsim noktasında bugün herhangi bir fikir beyan etmem doğru olmaz.

Ancak ben şahsen Ekrem beyi de takip etmeye çalışıyorum, tüm baskılara rağmen elinden geldiğince hizmet etmeye, başarılı olmaya gayret ediyor. Olabildiğince kucaklı olmaya gayret ediyor, Anadolu’da toplumsal karşılığı da olduğunu görebiliyorum.

Özel olarak bu isimleri sorduğunuz için bunu belirtiyorum yoksa adaylık konusunda millet ittifakı kendi kararını kendisi verecek. Bekleyip göreceğiz ancak ben halen aday adayıyım, iddiamı koruyorum.”

ANKETLERDE MANSUR YAVAŞ İSMİ ÖNDE

Öte yandan anketlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş daha önde çıkıyor. Mansur Yavaş'ın aday olması durumunda muhalefetin seçimi kazanma ihtimaline kesin gözüyle bakılıyor.

İMAMOĞLU ADAYININ KILIÇDAROĞLU OLDUĞUNU AÇIKLADI

Ekrem İmamoğlu ise son bir kaç gündür katıldığı her yerde adayının Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu belirtiyor ve Kılıçdaroğlu'na desteğini iletiyor. 

Kaynak: DİKEN