Son Seçim Anketinde AKP ve MHP yine üzülecek Oylar Dondurma Gibi Eridi

Aksoy Araştırma tarafından yayınlanan ‘Türkiye Monitörü’ araştırmasında çarpıcı sonuçlar çıktı! AKP ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur ittifakı giderek eriyor..

Son Seçim Anketinde AKP ve MHP yine üzülecek Oylar Dondurma Gibi Eridi
Yayınlanma Tarihi : 13 Ağustos 2021 13:39

Muhalefetin seçimi kazanması için önünde neredeyse artık hiç bir engel yok gibi görünüyor. Muhalefetin topluma umut olmamasına rağmen AKP ve MHP'deki düşüş giderek artıyor.

**

Muhalefetin tek yapması gereken toplumun tamamının kabul edebileceği bir adayla seçime katılmak. Geçmişte CHP İhsanoğlu vakasını muhalefet seçmenine yaşatmış ve seçim sonucu büyük bir hezimetle gerçekleşmişti.

***

Şimdilerde ise bir çok ankette AKP Karşısında Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş aday olursa seçim açık ara kazanılabiliyor. Veriler bu şekilde olmasına rağmen CHP ve İyi Parti liderleri ise Belediye başkanlarının adaylığına sıcak bakmıyor.

****

Muhalefetin tüm bu hatalarına rağmen yayınlanan bir ankette ise AKP ve MHP'deki büyük düşüş dikkatlerden kaçmadı. Gazete Duvar adlı haber sitesi Aksoy araştırmaya ait seçim anketinin sonuçlarını paylaştı.

İktidarı istemeyenler kadar muhalefeti istemeyenlerin sayısı da epey dikkat çekti. Kararsızlar yine rekora koşarken bakın partilerin oy dağılımı ne oldu..

*****

CUMHUR İTTİFAKINDA ERİME SÜRÜYOR

Aksoy Araştırma'nın yaptığı ‘Türkiye Monitörü’ araştırmasına göre iktidar partilerinin oylarında büyük düşüş yaşandı.

Araştırma sonuçlarına göre bu pazar seçim olsa Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 38,6 iken Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 42,0.

KARARSIZLAR YİNE ZİRVEYE OTURMUŞ DURUMDA

Araştırmanın sonuçlarına göre; “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 13,8’i ‘kararsız olduğunu’, ‘belirtmek istemediğini’ ve ‘oy kullanmayı düşünmediğini’ ifade etti. 

Araştırma sonuçlarında kararsızlar dağıtıldıktan sonra Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 38,6 olarak gerçekleşti. Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 42,0 seviyesinde görüldü. Her iki ittifakın dışında olan HDP’nin oy oranı ise yüzde 9,3 oldu.

İLGİLİ ANKETTEN BİR GRAFİK İSE ŞU ŞEKİLDEDİR.. 

1a-a5ff-jpg.webp

AKP’nin oy oranı yüzde 30,6 iken Cumhur İttifakının diğer ortağı olan MHP’nin oy oranı ise yüzde 8,0 oldu. Temmuz ayının son haftasında en yüksek oy oranına ulaşan ikinci parti yüzde 28,7 ile CHP oldu. *

*

AKP VE CHP ARASINDAKİ FARK AÇILIYOR

Yakın geçmişte aralarında neredeyse iki katı oy farkı bulunan CHP ve AKP’nin arasındaki fark orman yangınları krizi sonrası %1,9’a kadar geriledi. Millet ittifakının diğer üyesi İYİ Parti ise yüzde 13,3 oy oranı ile en yüksek oy alan üçüncü parti oldu.

***

DEVA'DA MİNİK BİR YÜKSELİŞ VAR

Araştırmada, DEVA Partisi’nin oy oranı yüzde 2,6, Saadet Partisi’nin oy oranı yüzde 0,8 ve Davutoğlu’nun liderliğini yaptığı Gelecek Partisi’nin oy oranı ise yüzde 1,7 oldu.

***

ANKETİN KÜNYESİ NEYDİ?

Mobil panel üzerinden gerçekleştirilen araştırmada yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payıyla yapılan 1067 görüşmede, Türkiye temsili cinsiyet, NUTS1 bölge dağılımı, yaş, sosyoekonomik statü ve 24 Haziran 2018 Milletvekili seçimi kotası gözetildi. 

**

Kaynak: Gazeteduvar.com.tr

İlgili Haberler