Tbmm Başkanı Mustafa Şentop Erken Seçimle İlgili Kararı Duyurdu

TBMM Başkanı Şentop, erken seçim ihtimali olup olmadığına ilişkin, "Hayır. Tabii bu erken seçim tartışmaları önceki dönem Türkiye'deki hükümet sisteminin, yani anayasa değişikliği öncesi mevcut hükümet sisteminin alışkanlıkları." dedi

Tbmm Başkanı Mustafa Şentop Erken Seçimle İlgili Kararı Duyurdu
Yayınlanma Tarihi : 29 Ocak 2022 22:55

Erken seçim tartışmalarına TBMM Başkanı Mustafa Şentop son noktayı koydu. Günlerdir muhalefet erken seçim isterken Mustafa Şentop bu konuyla ilgili muhalefeti üzecek açıklamalarda bulundu. 

İSTANBUL (AA) - CNN Türk Televizyonu'nda Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Şentop, Erken seçim ihtimali var mı? sorusuna yanıt verdi. 

Erken seçim ihtimali olup olmadığı sorulan Şentop, "Hayır. Tabii bu erken seçim tartışmaları önceki dönem Türkiye'deki hükümet sisteminin, yani anayasa değişikliği öncesi mevcut hükümet sisteminin alışkanlıkları." dedi.

Geçmişte parlamentonun özel bir sayı aramayan bir çoğunlukta seçim kararı alabildiğini anlatan Şentop, şöyle devam etti:

"Seçime gitmek için birçok da sebep vardı. İşte hükümetin kurulamaması, hükümetin düşmesi, başkanlık divanının oluşmaması vesaire gibi birçok sebep vardı. Bunlardan hareketle seçim tartışmaları olurdu eskiden. Fakat bu yeni sistem zaten Türkiye'de sık sık seçim yapılmaması, bir siyasi istikrar döneminin sağlanması, temellendirilmesi için yapılmış bir değişiklik. Yeni anayasa değişikliğiyle getirilen sistem değişikliği. Bu bakımdan konuya yaklaştığımızda yeni anayasa değişikliği sonrası dönemin, yeni hükümet sistemi döneminin erken seçim gibi bir unsuru içerisinde barındırmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Niye? Çünkü öncelikle burada bir Meclis'in, parlamentonun nitelikli bir çoğunlukla karar alması lazım seçim için. Onu sağlamak gerekiyor hukuken veya Cumhurbaşkanı tarafından seçim kararı alınabiliyor."

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, yeniden aday olan bir cumhurbaşkanının görev süresini kısaltmış olacağına da işaret ederek "Bu bakımdan ben erken seçim tartışmalarını önceki hükümet sistemi döneminin alışkanlıkları olarak görüyorum. Böyle bir şey mevzubahis değil." dedi.

KİMLER ERKEN SEÇİM İSTİYOR?

Öte yandan başta CHP ve ortağı İyi Parti olmak üzere çok sayıda muhalefet partisi erken seçim talebinde bulunuyor. Ancak bu talebe AKP ve MHP karşı çıkıyor. 

Kaynak:Haber Kaynağı