Teğmen Çelebi , Önce Görevinden Ayrılmıştı Şimdi de Memleket Partisi'nden İstifa Etti

Muharrem İnce tarafından kurulan Memleket Partisi'nde istifa depremi yaşanıyor. Mehmet Ali Çelebi geçtiğimiz günlerde partisindeki görevini bırakmıştı şimdi de partiden ayrılıyor.

Teğmen Çelebi , Önce Görevinden Ayrılmıştı Şimdi de Memleket Partisi'nden İstifa Etti
Yayınlanma Tarihi : 25 Şubat 2022 15:35

CHP'den ayrıldıktan sonra Memleket Partisi'ni kuran Muharrem İnce istifa şoku yaşıyor. Muharrem İnce tarafından kurulan partinin en önemli isimlerinden biri Teğmen Mehmet Ali Çelebi olmuştu.

CHP'den istifa eden Mehmet Ali Çelebi , Muharrem İnce tarafından kurulan Memleket Partisi'ne katılmış ve bu partide Genel Başkan Yardımcısı olmuştu.

Aynı zamanda İzmir milletvekili de olan Mehmet Ali Çelebi flaş bir kararla Memleket Partisi'ndeki görevlerinden istifa etmişti.

Bugün ise Halk TV tarafından yayınlanan bir haberde Mehmet Ali Çelebi 'nin Memleket Partisi'nden de istifa ettiği duyuruldu.

Mehmet Ali Çelebi'nin sosyal medya hesabından da paylaşım yaparak istifayı doğruladığı görüldü. Öte yandan iddialara göre Memleket Partisi'nde önümüzdeki günlerde peş peşe yeni istifaların da yaşanması bekleniyor. İstifaların altındaki nedenin  ise parti içerisindeki bazı kurallar olduğu öne sürülüyor. 

İsmail Saymaz'ın Halk TV'deki yazısında da istifayla ilgili bazı detaylar aktardığı görüldü. İşte o yazıdan detaylar

Muharrem İnce'nin kurduğu Memleket Partisi, kuruluşunun dokuzuncu ayı dolmadan çatırdadı. Art arda ihraç ya da istifa haberleri geliyor.

Halbuki büyük ümitlerle yola çıkmışlardı.

"Ne sağ ne sol" dediler.

Amblem olarak nazar boncuğunu seçtiler.

Bu renksizlik gayreti, İnce'nin pragmatik çizgisini yansıtıyor. Çünkü İnce, CHP'de bir kez daha cumhurbaşkanı adayı ve genel başkan olamayacağına kanaat getirdiği aşamada 'Memleket' için yola çıktı. Gerçekte bu parti, İnce tarafından adaylık kampanyası için kuruldu. CHP'de siyasi kariyerinin bittiğini düşünen ya da Atatürkçü düşünceden sapıldığına inanan kim varsa İnce'nin arkasından geldi.

Öyle bir rüzgar yarattı ki CHP'liler de "Yüzde 5'i var" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bile "Acaba?" diye düşündü.

Acaba CHP'den bir parça koparır mıydı?

İktidar medyası dişlerini sıka sıka İnce'nin Erdoğan Ailesi'ne ilişkin eleştirilerini canlı yayınladı.

Gel gör ki bekleneni vermedi.

İnce, anketlerde en beğenilen siyasiler listesine giremiyor.

Memleket Partisi yüzde 1'i nadiren geçiyor.

Üç hata
İnce'nin üç hatası var.

Bir: 24 Haziran 2018'de aldığı yüzde 30'luk oyun kendisine verildiğini sanıyor. Oysa bu, ağırlıklı CHP'nin ve sol muhalefetin oyu.

İki: 24 Haziran'da açıklama yapmayarak, İsmail Küçükkaya'ya "Adam kazandı" diye mesaj atarak, seçmenin güvenini kırdığı için sürekli "O gece ne oldu?" sorusuna muhatap oluyor. Acıdır ki, verdiği yanıtlar ikna etmiyor.

Üç: İnce, 31 Mart 2019'daki yerel seçimde İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerini kazanan Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın öne çıktığını görmüyor.

82 kurucudan 27'si istifa etti
Siyasette kuraldır:

Dışa doğru büyümezseniz içe doğru daralırsınız.

Memleket'in akıbeti de öyle oldu.

İnce'nin tek adam yönetimi kurduğu, WhatsApp'ta bazı partililere hakaret ettiği, tweet atma yasağı koyduğu ileri sürülüyor. Partide kadınların taciz edildiği, bir kurucuya "Kuyruklu Kürt" denildiği savunuluyor. Kemalistlerin dışlandığı ve 10 Aralık'çıların partiyi ele geçirdiği iddia ediliyor. İnce'nin Ekrem İmamoğlu ile pazarlık masasına oturduğu söyleniyor.

Dokuz ayın sonunda 82 kurucudan 27'si istifa etti.

Ankara İl Başkanı Muhammed Sarıkaya partiden ayrıldı. Ankara'yı Çanakkale izledi.

Prof. Alper Karaoğlan ve Dr. Çiğdem Bayraktar Ör, CHP'ye döndü.

Avukat Mustafa Kemal Çiçek, iktidar yanlısı kanallarda muhalefeti eleştirdiği savıyla disipline sevk edildi.

Genel Disiplin Kurulu üyesi Tolgahan Erdoğan'a Twitter'ın sohbet odasında Erzurum İl Başkanı Sertaç Can Eş tarafından küfredildi. Eş'e değil, kendisine soruşturma başlatılan Erdoğan önceki gün ayrıldı.

Erdoğan'a "Ne düşünüyorsun?" diye sordum.

Şöyle yanıt verdi:

"Kemal Kılıçdaroğlu'nın yaptığı en iyi iş, İnce'yi CHP'den uzaklaştırmasıymış. Çünkü CHP'deki güç İnce'de olsaydı partiyi otokratik şekilde yönetirdi."

Çelebi istifaya hazırlanıyor
Dün Parti Meclisi üyesi olan Türkiye'nin savaş helikopteri pilotlarından Yelda Gargun da istifasını sundu.

Burada kritik bir ayrıntı var:

Gargun, Memleket Partisi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi'nin yakın arkadaşı.

Çelebi ve iki milletvekili geçen yıl CHP'den istifa ederek, Memleket Partisi'nin kuruluşuna katılmıştı. Ancak Çelebi, giderek uzaklaştı. Geçen ay partideki görevlerinden ayrıldı. Geçen hafta Twitter hesabındaki "Memleket Partisi" ibaresini kaldırdı.

Dün Çelebi'yi aradım.

Tahmin ettiğim üzere istifayı düşünüyor.

İnce'nin Millet İttifakı ve İmamoğlu'na göz kırptığını söylüyor.

Memleket Partisi, henüz seçim sathı mahalline girilmeden çatırdıyor.

Görünen o ki "adam kaybetti."