Ünlü Anketçi AKP'ye Kaybettirecek Formülü Açıkladı

Metropoll Araştırma Şirketini kurucusu Özer Sencar muhalefetin ilk turda kazanması için uygulaması gereken formülü açıkladı.

Ünlü Anketçi AKP'ye Kaybettirecek Formülü Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 19 Mart 2022 23:30

Metropoll Araştırma Şirketinin kurucusu Özer Sencar, Halk TV’de katıldığı canlı yayında AKP'nin yeni seçim sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. İktidarın bu şekilde seçime girecek olması halinde Cumhurbaşkanlığı seçimini de parlamento seçimini de kaybedecek durumda olduğunu belirten Özer Sencar muhalefete seçimi kazandıracak formülü verdi.

Seçim kanunda yapılacak değişiklikten muhalefetin avantajlı çıkmasının tek yolunu açıklayan Özer Sencar, muhalefetin doğru bir hamle yapması gerektiğinin altını çizdi.

Seçim yasası değişikliğinin Cumhurbaşkanlığı seçimiyle alakası olmadığının altını çizen Özer Sencar şu uyarıyı yaptı.

Muhalefet eğer uygun bir adayla çıkarsa çok rahat bir şekilde Cumhurbaşkanlığını alabilir. Hatta ilk turda bile alabilir. Ancak birinci turda böyle bir seçimi kazanmak için muhalefet adayının seçim zamanı yapılacak anketlerde Erdoğan'dan on puan önde olması gerekir.

Öte yandan Özer Sencar, Erdoğan karşısındaki en güçlü adayın Mansur Yavaş ardından da Ekrem İmamoğlu olduğunu belirtiyor. DW Türkçe'ye yaptığı açıklamada Özer Sencar, CHP Genel Merkezi tarafından ve CHP yandaşı gazeteciler tarafından desteklenen Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise Erdoğan'ın gerisinde olduğunu belirtiyor. Yani CHP yandaşı anket şirketlerinin tam tersini söyleyerek açıkça gerçeği haykırıyor..