Ünlü anketçi Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk turda kazanmanın formülünü anlattı

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı ilk turda yüzde 50 oy oranına ulaşamayacak görünüyor. Peki seçimi kazanmanın formülü nasıl olur? Halk TV Canlı yayınında beklenmedik açıklamalar

Ünlü anketçi Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk turda kazanmanın formülünü anlattı
Yayınlanma Tarihi : 19 Mart 2022 15:50

Metropoll Araştırma kurucusu Özer Sencar konuk olduğu Halk TV canlı yayınında AKP ile MHP tarafından hazırlanan yeni seçim sistemi hakkında açıklamalarda bulunarak iktidarın oy gücü bakımından en zayıf dönemden geçtiğini belirtti. 

İktidarın bu şekilde seçime katılması durumda hem meclis hem de Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybedecek durumda olduğunu belirten Metropoll Araştırma kurucusu Özer Sencar muhalefete seçim kazandıracak formülü de verdi. 

Metropoll Araştırma kurucusu Özer Sencar şu açıklamayı yaptı

Bu bir satranç oyunudur. İktidar bir hamle yaptı. Muhalefetinde bu hamleye karşı en doğru hamleyi yapıp mat olmama gibi bir sorumluluğu var. Benim kanaatim muhalefet liderleri özveride bulunabilirlerse hem Cumhurbaşkanlığı'nı hem de parlamentoyu kazanabilirler.”

MUHALEFET DOĞRU ADAYLA İLK TURDA CUMHURBAŞKANLIĞINI KAZANABİLİR

Seçim yasası değişikliğinin Cumhurbaşkanı seçimiyle bir ilişkisi yok. Bugünkü kamuoyu ölçümlerine göre, muhalefet eğer uygun bir adayla çıkarsa çok rahat bir şekilde Cumhurbaşkanlığını alabilir. Hatta ilk turda bile alabilir. Ancak birinci turda böyle bir seçimi kazanmak için muhalefet adayının seçim zamanı yapılacak anketlerde Erdoğan'dan on puan önde olması gerekir.

KILIÇDAROĞLU GERİDE

Öte yandan Metropoll Araştırma kurucusu Özer Sencar, DW Türkçe'ye verdiği röportajda Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu'nun Erdoğan'a fark attığını belirtirken Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olması durumunda Erdoğan'ın  gerisinde olduğunu belirtmişti. Çok sayıda anketçi Erdoğan karşısında İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın şanslı olduğunu dile getirirken Kemal Özkiraz ve Eren Erdem gibi isimler ise Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olmasını istiyor.