Uzlaşma Sağlandı diyerek Erdoğan yerine AKP ve MHP'nin Düşündüğü Adayı Açıkladı

Önce Abdullah Gül dediler şimdi bakın Erdoğan'ın yerine kimin aday olacağını öne sürdüler..

Uzlaşma Sağlandı diyerek Erdoğan yerine AKP ve MHP'nin Düşündüğü Adayı Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 21 Eylül 2021 18:36

Sözcü grubuna ait Korkusuz gazetesinde tartışma yaratacak iddialar gelmeye devam ediyor. Ahmet Takan son bir kaç gündür AKP'de Erdoğan'ın yerine başka bir ismin Cumhurbaşkanı adayı olacağını ön e sürüyor.

İddialar öylesine uçuk ki AKP'liler gülüp geçiyor.

Fehmi Koru - Can Ataklı  - Ahmet Takan gibi yazarlar özellikle AKP'de başka bir ismin aday olabileceğini öne sürüyorlar..

Abdullah Gül ismini son  bir kaç gündür gündemde tuttular. Ancak bu isim pek etki etmeyince başka bir ismin peşine düştüler.

Korkusuz yazarına göre bakın yeni isim kimmiş...

Ahmet Takan'ın bugünkü yazısı şöyle:


Saray iktidarında “kardeşlik” anlayışı ve ilişkileri epey tuhaftır… Size bize hiç uymaz!.. Zamana, zemine, gidişata, çıkarların örtüştüğü veya çatıştığı durumlara, koltukların pozisyonuna göre değişiklik arz eder. Unutanlar hatırlasın; 2007 yılında Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçildiği zamanki havayla, 2014’de koltuğu bırakıp out’a çıktığı zamandan sonraki olup bitenleri…

“Kardeşim Abdullah Gül” masalıyla ne tezgahlar çevrilmişti canım memleketimde. O süreci, perde arkasında 27 nisan e-muhtırasının da olduğu dolapları, aslında Tayyip Erdoğan’ın Abdullah Gül’ü hiç aklından geçirmediğini, AKP’de 2 isime birden Cumhurbaşkanlığı sözü verdiğini hatta onlardan birinin “Kardeşim Abdullah Gül”ü duyduğu gün fenalaşıp hastaneye kaldırıldığını YENİÇAĞ Gazetesi’nde görev yaptığım yıllarda kapı arkalarını aralayarak kaleme almıştım.

★★★

Yeni bir “Kardeşim” sürecine doğru mu gidiliyor saray cenahında?.. Vallahi, “hayır” diyemeyeceğim!.. Abdullah Gül’ün sözcüsü Fehmi Koru’nun yazılarında ve televizyon programlarında ısrarla “Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak” diye sorması, sürekli Abdullah Gül’ü işaret etmesi, saray yazarlarının ufaktan ufaktan çark etmesi, bunun işaretleri sayılabilir. Ammaa, işte bu işin bir de aması var!.. Ve hatta daha da esaslı bir durum var… Saray içindeki iki baba hizipten (Gürcüler Konseyi ve Güvenlikçiler) yeri geldiği zaman bahsederim. Güvenlikçi kanadın en önde gelen isimlerinden biri de Savunma Bakanı Hulusi Akar’dır. (Hatırlayın, geçmiş yazılarımda Hulusi Akar-Abdullah Gül arasındaki son görüşmelerin haberini sizlere vermiştim).


 
Tayyip Erdoğan’ın da iktidar içinde en dikkate aldığı isimlerin başında Hulusi Akar gelir. (Bu ifade bana değil saray kaynaklarıma ait). Kusuruma bakmayın, nedenlerini sorsanız bile açık açık yazamam, çünkü, başım yeterince belada ve daha fazlasına da ihtiyacım yok!..

Eğer aksi bir durum olurda Tayyip Erdoğan yeniden aday olmazsa ise Cumhur İttifakı’nın adayı kim olur?.. Evet, bu soru AKP’de çokça soruluyor ve yüksek sesle de tartışılıyor. İktidar kulislerinden ulaştığım haberlere göre, Güvenlikçiler kolları sıvamışlar, yola koyulmuşlar. Tayyip Erdoğan, “kardeşim Hulusi Akar” der minin peşine düşmüşler. Sıkça yapılan ve Erdoğan sonrasının yol haritasının belirlenmeye çalışılan istişare toplantılarında Hulusi Akar’ın Cumhurbaşkanı adayı olması için uzlaşma sağlanmış görünüyor. Güvenlikçiler içinde gelişmeleri aktaran kaynağım formülü şöyle izah ediyor;

“Eğer Tayyip bey bir nedenle yeniden Cumhurbaşkanı adayı olmaz ise yerine en uygun aday Hulusi Akar olur. Tayyip bey ‘kardeşim Hulusi Akar’ der ve seçim meydanlarında el ele kampanya yaparsa bu iş biter.”

Hulusi Akar, iktidarın bu yıpranmışlığında seçmenin yüzde 51’inin oyunu nasıl alır?.. Bu soruya da cevap bulunmuş Güvenlikçi kanatta; CHP ve HDP’yi ötekileştirerek, İYİ Parti seçmenine de çağrı yaparak.

Kaynak: Korkusuz - Ahmet Takan