Vatandaş Bakan Nebati’nin sözlerini yorumladı: ‘Hiçbir şey anlamadık’

Göreve getirildiği günden beri yaptığı açıklamalarla sık sık eleştirilerin odağı olan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bir kez daha dikkat çeken bir konuşma yapmıştı. O konuşmayı Sözcü TV halka sordu..

Vatandaş Bakan Nebati’nin sözlerini yorumladı: ‘Hiçbir şey anlamadık’
Yayınlanma Tarihi : 01 Ekim 2022 19:45

Vatandaş hiç bir şey anlamadık diyerek tepki gösterdi!

Göreve getirildiği günden beri yaptığı açıklamalarla sık sık eleştirilerin odağı olan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bir kez daha dikkat çeken bir konuşma yaptı. Yurttaşlar, "Neo klasik ekonomi", "Epistemolojik kopuş", "Heteredoks yaklaşım" ve "Nöro ekonomi" gibi terimler kullanan Nebati'nin sözlerine, "Hiçbir şey anlamadık, kendisi de bir şey anlamış mıdır onu da bilmiyoruz" diyerek tepki gösterdi.

BATUHAN SERİM ve ALİ SELİM YAMANLI'nın haberi;

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz gün ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Nebati'nin yaptığı konuşmada özellikle bir bölüm dikkat çekti. Kendisinin de kağıttan bakarak okuduğu kısım, “Neo klasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heteredoks yaklaşım günümüzde giderek ön plana çıkan davranışsal ekonomi ve nöro ekonomi ile daha fazla önem kazanmaktadır” şeklindeydi.

Bu sözler toplumun çok büyük kesimi tarafından pek anlaşılamadı. Mikrofon uzattığımız vatandaşlar şu sözlerle tepki gösterdi:

“KENDİSİ BİR ŞEY ANLAMIŞ MIDIR BİLMİYORUM”

Avni Boz: “Hiçbir şey anlamadım, kendisi de bir şey anlamış mıdır onu da bilmiyorum. Anlatmak istediğinden bir şey anlamadım. Kendisi de bilmiyor ne anlattığını, Türkiye’nin geldiği nokta ortada.”

“HER YAPTIĞI AÇIKLAMA GİBİ ÇOK ŞANSIZ BİR AÇIKLAMA”

Hülya Uğur: “Sayın bakan hiçbir anlatımından bir şey anlamıyor ki bize anlatabilsin. Maalesef böyle şansız durumla karşı karşıyayız. Üzücü tabii Hazine ve Maliye Bakanı’nın böyle bir açıklama yapması. Çok düzgün bir açıklama bile olsa kullandığı terim, kullandığı kelimeler halka zaten inemez. O yüzden de her yaptığı açıklama gibi çok şansız bir açıklama.”

“ANLADIĞIM BİR ŞEY VARSA TÜRKİYE’DE EKONOMİ YOK”

Şahin Şahin: “Ben bir şey anlamadım, anladığım bir şey varsa Türkiye’de ekonomi yok. Her taraf borç içinde, ‘Gözlerime bak ışık geliyor’ diyor ama bunun ışığı sönmüş.”

Nebati konuşmasının devamında, Türkiye ekonomi modelinin en önemli sac ayağının TL’ye olan güvenin artırılması olduğunu söyledi. Biz de yurttaşlara, “İktidarın ekonomi politikaları TL’ye güveni artırıyor mu, artırır mı?” diye sorduk.

Verilen yanıtlar şöyle oldu:

“AÇIKLAMALARIN CEBİMİZE HİÇBİR ETKİSİ YOK”

Serkan Keskin: “Açıklamaların hiçbir etkisi olmuyor, bizim cebimizde de bir etkisi olmuyor, arada bir yerde geçinip gidiyoruz. Geleceğe dair umudumuz var, yaşıyoruz, umutluyuz, hayatta olduğumuz sürece umut her zaman devam eder.”

“BOŞ HAYAL”

Yağmur Güvener: “Artıramaz. Bu kadar değersizleştiği bir zaman oldu mu paramızın? Bence o yüzden artıramaz, boş hayal.”

Kaynak: Sözcü