VEKİL ADAYI ŞAHİN: EĞİTİM HAKKIMIZ GASP EDİLİYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu Milletvekili Aday Adayı Atila Şahin, üniversitelerin lisansüstü eğitim programlarına gelen fahiş zamlara ilişkin değerlendirmede bulundu. Vekil Adayı Şahin: "İktidar vatandaşların eğitim ve öğretim hayatını gasp ediyor."

VEKİL ADAYI ŞAHİN: EĞİTİM HAKKIMIZ GASP EDİLİYOR!
Yayınlanma Tarihi : 23 Ocak 2023 18:33

Özel üniversitelerin lisansüstü programlarına büyük zam geldi. Fiyatlar, geçen yıla göre neredeyse iki kat zamlandı.

Öğrenciler bu durumdan şikayet ederken, lisansüstü eğitim görmekte zorlaşıyor. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Vekil Adayı Şahin, iktidarın vatandaşların eğitim hakkını gasp ettiğini ifade ederek: "2022-2023 eğitim yılında yüksek lisans ve doktora yapmanın maliyeti, geçen yıla oranla iki kat arttı. Bölümler arasında fiyat farklılıklar 55 bin lirayı buldu.

En düşük yüksek lisans ücreti geçen yıl ortalama 40 bin lirayken bu yıl bu oran 70 bin liranın üzerine çıktı. En düşük doktora ücreti ise ortalama ise 60 bin liradan 165 bin liraya çıktı. Klinik psikoloji doktorasının ücreti 165 bin lirayı bulurken, bilgisayar mühendisliği yüksek lisans programı 110 bin lira. Öğrenciler, yüksek ücretleri ödemekte güçlük çektiklerini söylüyor. İktidar, vatandaşların eğitim hakkına bile göz koyuyor. Her sektöre gelen zamlardan ötürü eğitim hakkı da zamlarla birlikte elimizden alınıyor. Denetim yok, teşvik yok. En temel hakkımız olan eğitim hayatımız bile gasp ediliyor." dedi.