Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan'dan Gezi davasına ilişkin ilk değerlendirme

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Türkiye'de dış bağlantılı Gezi olayları gibi kalkışmaları tasvip etmelerinin mümkün olmadığını belirterek karar için değerlendirme yapmanın erken olduğuna dikkat çekti.

Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan'dan Gezi davasına ilişkin ilk değerlendirme
Yayınlanma Tarihi : 30 Nisan 2022 01:28

Gezi olaylarına ilişkin verilen karar muhalefet cephesinde farklı yorumlara neden oldu. CHP, HDP ve İyi Parti karara tepki gösterirken Yeniden Refah Partisi karara temkinli yaklaştı. 

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Türkiye'de dış bağlantılı Gezi olayları gibi kalkışmaları tasvip etmelerinin mümkün olmadığını, davada verilen kararların da adil olup olmadığını söylemek için gerekçeli kararın beklenmesi gerektiğini ifade etti.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, katıldığı bir televizyon programında gazeteci Nur Batu'nun gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"Gezi davasında Gerekçeli kararı beklemek uygun olacaktır"

Bazı muhalefet partilerinin büyük tepki gösterdiği Gezi davası kararında kanıya varmak için gerekçeli kararın beklenmesinin uygun olacağını söyleyen Erbakan, şöyle konuştu:

"Türkiye'de yargı kararları "siyasi mi hukuki mi?" tartışmaları her zaman oluyor ve maalesef çoğu zaman da kararların siyasi olduğunu görüyoruz. 28 Şubat sürecinde de daha önceki dönemlerde de yakın zamanda da böyle kararlara rastladık maalesef. Ancak bu davada gerekçeli karara bir bakmak lazım diye partimizim hukukçularımız ile görüş birliğine vardık

. Bu kararın siyasi bir karar mı hukuki bir karar mı olup olmadığına tam bir kanaat getirmek bakımından gerekçeli kararın açıklanması ve ondan sonra bir kanaate varmak daha uygun olacaktır. Verilen cezaların adil olup olmadığına gerekçeli olmadığına gerekçeli karar açıklandıktan sonra bakabiliriz. Tabii Gezi olayları gibi süreçleri tasvip etmemiz hiçbir şekilde mümkün değil. Hele hele ülkemizde dış bağlantılı kalkışmaların yapılması asla kabul edilemez. Sandıkla gelen sandıkla gider. Bazı muhalefet partilerinin peşin peşin bu kararlar siyasi ve hukuksuzdur dedi ama biz temkinli yaklaşmayı tercih ediyoruz."

Kaynak:Haber Kaynağı