Yıllar sonra ortaya çıkan teklif! AKP'nin HDP ile hükümet kurmak istedi

HDP ile AKP'nin 2015 yılında ortak koalisyon hükümeti kurmak istediği öne sürüldü.

Yıllar sonra ortaya çıkan teklif! AKP'nin HDP ile hükümet kurmak istedi
Yayınlanma Tarihi : 18 Mart 2022 21:20

2015 yılında yapılan Genel seçimlerde hiç bir parti tek başına iktidar olamamıştı. Koalisyon görüşmeleri başlamış ve uzun süren görüşmelerden hiç bir sonuç alınamamıştı. Hükümet kurmak üzere görevi teslim alan Ahmet Davutoğlu o dönem MHP ve CHP'ye hükümet kurma teklifinde bulunmuştu.

MHP tüm taleplere olumsuz yanıt verirken erken seçim konusunda ısrarcı olmuştu. CHP ile AKP arasındaki görüşmelerden de bir sonuç alınamamış ve erken seçim kaçınılmaz olmuştu. Yaşanan bu siyasi krizde AKP'nin HDP'ye de hükümet kurma teklifinde bulunduğu öne sürüldü.

HDP'den istifa ederek yeni parti kurma çalışmaları yürüten Müslüm Doğan gündemi sarsacak açıklamalarda bulundu. Müslüm Doğan'ın açıklamaları DW Türkçe'de yayınlandı. 

DW Türkçe'ye konuşan Müslüm Doğan, 2015 yılında HDP'ye o dönem Başbakanlık görevinde olan Ahmet Davutoğlu tarafından koalisyon teklifi yapıldığını açıkladı.

Doğan'ın açıklamalarının ilgili bölümü şöyle:

Haziran 2015 seçimlerinin ardından kurulan seçim hükümetinde bakan olarak yer aldınız. O dönem, Başbakan Ahmet Davutoğlu da istikşafi görüşmeleri yürütüyordu. HDP'ye koalisyon teklifinde bulunuldu mu? 

Tüm siyasi partilerle görüşmeler yapıldı. HDP'ye de bir teklif geldi. HDP aslında bu süreçte, siyaseti doğru okuyamadı. Siyaseti ve süreci doğru okumaması nedeniyle koalisyona katılmadı. Zorunlu bir seçim hükümeti olduğu için, Anayasal gereklilik üzerinden temsilci verdi. Ama bir hükümet ortaklığı, gerçekleşmedi. Bunun da ağır sonuçları oldu ülke için. Bugün HDP, MHP yerine hükümet ortağı olabilirdi. Cizre yaşanmayabilirdi. Devletin aşırı güvenlikçi politikaları engellenebilirdi. Ama, siyasi partinin yaklaşımı o kadar dar ve sığdı ki, bir kaçak çaya indirgendi. "Kaçak çay içip gidersiniz" diye bir indirgemeci ve siyaseti okuyamama ile sonuçlanan bir durumdu. Tabii bu çok ağır bir sonuca neden oldu.

Ahmet Davutoğlu, HDP'nin reddi üzerine koalisyonda ısrarcı oldu mu? 

Israrcılığı şöyle oldu. Tabii o görüşmeler yapılıyordu. Sayın Davutoğlu, bizim Ali Haydar Konca ile birlikte yaptığımız sohbette hükümet kurmada çok samimi olduklarını gördüm. "Keşke o hükümet kurulsa" ifadesini kullandı. Ben Davutoğlu'nu o dönemde samimi buldum. Yani hükümet kurmadaki samimiyeti ortaya koymuştu özellikle görüşmelerimizde. Ama bu heba edildi. Bu da Kürt siyaseti anlamında, Türkiye'nin geleceği anlamında, kaybedilmiş yıllar olarak tarihteki yerini alacaktır hem de ağır bir bilançoyla.

ERKEN SEÇİMDE AKP REKOR KIRMIŞTI

Öte yandan erken seçim kararı alınması sonrasında AKP rekor oyla seçimi kazanmış ve Ahmet Davutoğlu bir kez daha Başbakan olmuştu. Ardından AKP içerisinde yaşanan iç kriz nedeniyle Ahmet Davutoğlu görevinden istifa etmek zorunda kalmış ve yerine Binali Yıldırım atanmıştı.

Bu sürecin ardından ise AKP ile MHP arasında  büyük bir yakınlaşma başlamış ve sistem değişikliğine varan bir ortaklık ortaya çıkmıştı.