Yöneylem Anketinde Erdoğan'ın oy kaybı zirvede

Yöneylem Araştırma Koordinatörü Derya Kömürcü, şirketin Ocak ayında gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada ''20 Aralık hamlesi de Erdoğan'a seçim kazandırmıyor'' ifadelerine yer verdi.

Yöneylem Anketinde Erdoğan'ın oy kaybı zirvede
Yayınlanma Tarihi : 16 Ocak 2022 21:38

Gelen seçim anketlerinde AKP ve MHP oylarındaki düşüş artarak devam ediyor. Yöneylem tarafından yapılan bir ankette de dikkat çeken sonuçlara yer verildi.

Milli gazete tarafından aktarılan bir habere göre; Derya Kömürcü'nün yaptığı araştırmaya göre ülkenin kötü yönetildiği düşüncesi hala öncelikli olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve başkanlık sistemiyle ilişkilendiriliyor. Seçmenlerin yüzde 56’sı “Erdoğan’a asla oy vermem” diyor.

HAYAT PAHALILIĞI ŞİKAYETİ ARTIYOR

Bununla birlikte “asla oy vermem” dese de azımsanmayacak oranda seçmenin geçim sıkıntısı ve hayat pahalılığından şikayet ettiği, bu sorunların çözülmesi durumunda Erdoğan’a ve AKP’ye yönelebilecek bir seçmen kitlesi de olduğu görülüyor.

MUHALEFETE UYARI VAR

Bu tablo muhalefet açısından rehavete kapılmanın hayati bir hata olacağına işaret ediyor. “Yönetemiyorlar, nasıl olsa biz kazanırız” düşüncesinin çok tehlikeli bir bakış açısı olduğu görülüyor.

MUHALEFETTE ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ

Bununla birlikte 20 Aralık’taki hamle sonrasında muhalif seçmenlerde gözlemlediğimiz panik havasının da muhalefet cephesinde bir özgüven eksikliğine işaret ettiği söylenebilir.''