Z kuşağı anketinde Cumhur İttifakı ile Millet ittifakı arasındaki fark deprem etkisi yarattı

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı arasındaki makas giderek açılıyor. Yayınlanan bir ankette Z kuşağının Cumhur ittifakından oldukça uzak olduğu görüldü

Z kuşağı anketinde Cumhur İttifakı ile Millet ittifakı arasındaki fark deprem etkisi yarattı
Yayınlanma Tarihi : 12 Haziran 2022 15:41

Geçtiğimiz günlerde Hakan Ural bir açıklama yapmış ve Z kuşağı oy vermesin çıkışında bulunmuştu. Sonra sözlerinin çarpıtıldığını açıklasa da o sözler uzun süre gündem olmuştu.

Peki AKP'liler neden Z kuşağından rahatsız? Yayınlanan bir anket deprem etkisi yaratacak türden oldu. Ülke genelinde AKP ve MHP ittifakının oluşturduğu Cumhur ittifakı oy kaybetmeye devam ediyor. Muhalefet ise oylarını giderek artırıyor. Bu durum artık bilinen bir gerçek.

SEÇİMİN KADERİ GENÇLERİN ELİNDE

Seçimin kaderi ise Z kuşağının elinde.. 2023 Seçimlerinde milyonlarca genç seçmen oy kullanacak. Haliyle gençlerin oyunu almayı başarabilen iktidar olacak. Yapılan bir araştırmada gençlerin Cumhur ittifakından giderek uzaklaştığı Millet ittifakına daha yakın oldukları görüldü. Söz konusu araştırma deprem etkisi yaratacak türden bir araştırmaydı.

Cumhuriyet gazetesinden Sena Tufan'ın haberine göre   ilk defa oy kullanacak seçmenlerin yüzde 65’i Millet İttifakı’na oy vereceğini söylerken, Cumhur İttifakı’na oy verecek yeni seçmen oranı yüzde 23 oldu. Yüzde 12’si ise diğer partiler ve ittifak dışı partilere oy vereceğini belirtti.

'YENİ BİRİ CUMHURBAŞKANI OLSUN'

“Yapılacak ilk Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar seçilmesini mi istersiniz yoksa yeni biri mi cumhurbaşkanı olsun?’’ sorusuna verdikleri yanıtla gençler, değişimden yana olduklarını, yeni bir cumhurbaşkanı istediklerini ortaya koydu.

Gençlerin yüzde 72’si “yeni biri cumhurbaşkanı olsun” derken yüzde 20.5’i “Recep Tayyip Erdoğan olsun” dedi. Yüzde 7.5’lik bir kesim ise “Kararsız” olduğunu belirtti.

ANKETLER NE DİYOR?

Öte yandan yayınlanan çok sayıda ankette Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Erdoğan'a açık ara fark attığı görülüyor. Mansur Yavaş'ı Ekrem İmamoğlu takip ederken onu ise Meral Akşener takip ediyor.

CHP'nin aday göstermek istediği Kemal Kılıçdaroğlu ise bu üç ismin sonunda kendisine yer bulabilirken sonuncu sırada yer alıyor.

Bazı profesyonel araştırma şirketlerine göre ise CHP'nin aday yapmayı düşündüğü İlhan Kesici sadece Z kuşağında değil Y kuşağında da destek bulamıyor.

Bu yüzden iktidar tüm hesaplarını muhalefetin yanlış bir adayla seçime girmesi yönünde yapıyor. 

 

İlgili Haberler