Sizde Eğer uyumadan önce telefona bakanlardansanız büyük tehlike altındasınız giderek yaygınlaşıyor

Uyumadan önce telefona bakanları bekleyen bir tehlike var. Giderek hastanelere başvuran kişilerin sayısı artıyor. İşte korkutan uyarının ayrıntıları..

Sizde Eğer uyumadan önce telefona bakanlardansanız büyük tehlike altındasınız giderek yaygınlaşıyor
Yayınlanma Tarihi : 23 Mart 2021 03:30

Genç gazeteci Sadık Şimşek farkındalık adına önemli bir yazı paylaştı. Önce kendi başından geçenleri anlattı. Sonra herkesin bilgilenmesi adına önemli bir bilgiyi paylaştı. İşte herkesin bilmesi gereken o uyarı

Gece uyumadan önce genellikle telefonu mutlaka kontrol ediyorum. Eminim sizlerde aynını yapıyorsunuz. Kimimiz tuvalete bile onunla gidiyor. Uyanır uyanmaz su içmek yerine direk telefona koşuyor.

Kabul edin artık hepimiz telefon bağımlısı olmuş durumdayız. Tehlike öylesine büyük ki kimse buna dikkat bile etmiyor.

Çok sayıda kişi böylesine tehlike ile baş başa kalırken uzmanlardan konuyla ilgili önemli bir uyarı geldi. Okumuş olduğum haber gerçekten beni dehşete düşürdü.

Sonra giderek incelediğimde başıma gelenlerle örtüştürmeye başladım.

Yakını uzağı keskin bir şekilde gören birisiydim. Geceleri pandemi döneminde son 1 yıldır çok fazla telefonda geçirmeye başladım.

Şimdi gözlük takıyorum :::(

Gözlerim gerçekten bozuldu.. Hayatımda gözlük takmadığım içinde hiç bir şekilde hoşuma gitmiyor bu durum. Şimdi ise sizlere ibret olması açısından dikkat çeken bir bilgiyi paylaşacağım. Öncelikle bu haberi yapanlara gerçekten teşekkür ediyorum.

Sizlerde arkadaşlarınızla bu içeriği paylaşarak onların yararlanmasını sağlayabilirsiniz:

İngiltere’de iki kadında, karanlıkta akıllı telefonlarına uzun süre bakmalarından kaynaklandığı belirlenen, yalnızca gece veya sabah erken saatlerde ortaya çıkan görme problemleri ortaya çıktı. Karanlıkta akıllı telefonlara bakmak kısa süreli körlüğe yol açabiliyor. İşte ayrıntılar...

Bu iki hastanın ayrıntılarıyla anlatıldığı bir raporda, karanlık bir odada akıllı telefonların parlak ekranlarına bakmanın kısa süreli görme kaybına sebep olduğu belirtildi.

İlk vakadan birisinde 22 yaşındaki bir kadın, geceleri yatarken sağ gözünde görme kaybı yaşadığı şikâyetiyle göz doktoruna gidiyor. Bu durum, bir yıl boyunca haftada birkaç kere tekrarlıyor. Her defasında kadın, sol gözünde bir problem olmamasına rağmen, sağ gözüyle nesnelerin yalnızca ana hatlarını görebildiğinden yakınıyor, ancak bir sonraki gün bu sorunun ortadan kalktığını belirtiyor. Yapılan muayenede kadının görme yeteneğinde hiçbir problem bulunamıyor; doktorlar, kan pıhtısı veya kısa süreli görme kaybına sebep olabilecek herhangi bir nedenin bulunmadığını rapor ediyor.

akıllı telefon körlük sözcü ile ilgili görsel sonucu
İkinci vakada ise 40 yaşındaki bir kadın, doktorlarına sabah güneş doğmadan önce kalktığında bir gözünün görmediğini belirtiyor. Bu sorunun yaklaşık 15 dakika sürdüğünden ve altı ay boyunca düzensiz olarak devam ettiğinden yakınıyor.

Karanlıkta birkaç dakika ekrana bakmak yeterli

İki hastada da doktorlar, bu görme sorunlarının yalnızca kadınlar gece yattıktan sonra birkaç dakika akıllı telefonlarına baktıklarında ortaya çıktığını keşfediyor.

Doktorlar bu sorunun, hastaların farkında olmadan yalnızca tek gözle telefonlarına bakmalarından, diğer gözlerinin yastıkla kapandığından kaynaklandığını tahmin ediyor. Akıllı telefona bakan göz aydınlığa uyum sağlarken, yastığa dayalı göz ise karanlığa uyum sağlıyor. Bu nedenle telefon kapatıldıktan sonra aydınlığa adapte olmuş göz, karanlığa adapte olana kadar “körleşmiş” gibi algılanıyor.

akıllı telefon körlük sözcü ile ilgili görsel sonucu

New England Journal of Medicine isimli tıp dergisinde 22 Haziran tarihinde yayımlanan rapora göre hastalar, aydınlığa adapte olmuş göz ile karanlığa adapte olmuş göz arasındaki görme farkının bilincinde oluyorlar, ancak karanlığa alışmış gözleriyle rahatça görebildikleri için akıllı telefonun ışığına alışan gözlerinde görme kaybı yaşandığını sanıyorlar.

Araştırma amacıyla hastalardan, telefonlarına iki gözleriyle birden veya tek tek bakmaları isteniyor. İki gözleriyle de baktıklarında sorunun ortaya çıkmadığını belirten hastalar, tek gözle baktıklarındaysa sorunun her zaman telefona bakan gözlerinde çıktığını belirtti.

Aynı deneyi doktorlar kendileri üzerinde de tekrarlayarak karanlıkta telefonlarına tek gözleriyle baktılar ve görüşlerinin azaldığını, birkaç dakika içinde ancak geri deldiğini fark ettiler.

Akıllı telefonların daha da yaygınlaşmasıyla ve ekran parlaklıklarının daha da artmasıyla doktorların benzer vakalarla daha çok karşılaşacağı düşünülüyor. Doktorlar, artık hastalarına daha ayrıntılı sorular sorarak görme sorunlarında akıllı telefonların etkisini belirlemeye çalışacak.

Görüldüğü gibi değerli dostlar hayatımızın her bir alanını geçirmiş olan cep telefonları aslında sağlığımıza zarar veriyor.

Bunu hiç dikkate almıyoruz ama gerçekten telefonlar sağlığımız için çok zararlı. Okuduğunuz bu haberi sizlerde mutlaka arkadaşlarınızla paylaşın ve onların bilgilenmesini sağlayın gözlerimiz hayatımızda önemli organlardandır.

Onların  görüşünün azalması sağlığımızı olumsuz anlamda etkileyecektir. Unutmayın sağlık her şeyden önce gelir. Sizlerde bu içeriği paylaşarak arkadaşlarınızın bilgilenmesini mutlaka sağlayınız. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir. Sağlıklı günler dileriz. 

kaynak: herkesebilimteknoloji.com

İlgili Haberler