Soğan Doğrarken Ağlamamak İçin Yapmanız Gerekenler! Kesinlikle işe yarıyor

Soğan Doğrarken Ağlamamak İçin Yapmanız Gerekenler! Kesinlikle işe yarıyor

Soğan doğrarken yaşlar içinde kalmamak için ne yapmak gerekiyor? Bunu sağlamak için gözlerin neden yaşarıyor olduğunu sorgulamak gerekiyor... Soğan doğrarken artık ağlamamak için bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Gözleri hassas olanlar ya da uzun süre gözünü yıkamayanlar soğana daha ilk bıçak darbesini vurduklarında gözlerinde derin bir acı hissedebilirler. Bunu önlemeden önce sebebini anlamak gerekiyor.

Soğan neden ağlatıyor?

Soğanları kestiğimizde hücreleri parçalamış oluyoruz ve ortaya da bir gaz çıkıyor. Sülfürik asit kimyasalı salgılayan soğandan çıkan gaz gözlerle temas ettiğinde gözü tahriş eder. Bu da gözlerin kendini koruma mekanizmasını çalıştırır; yani ağlamayı. Gözlere dolan yaşlar bazen çok kötü durumlara gelebilir. Hele ki soğan bayağı bayatsa durum çok daha kötüleşebilir. Her yemek yaparken bu durumla karşılaşıyorsanız neler yapılabileceğine bir bakalım...

Hava akımı yaratın

Soğanları doğrarken her seferinde mutfaktan kaçmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumlar için ilk olarak camları açıp ev içerisinde bir hava akımı yaratmak gerekebilir. Gözler için çok iyi bir yöntem olsa da evi soğutabilir. Bu nedenle başka yöntemlere de göz atmak lazım.

Soğanları elinizle doğramayın

Artık her markette satılan yirmi liralık ipli bıçaklı mekanizmalardan edinme vakti gelmedi mi? İşi çok kolaylaştıran bu alet sayesinde soğanlarınızı hızlıca kabuğunu soyup iki üç parçaya bölerek içine atın ve kapalı ortamda hızlıca incecik kesilmelerini sağlayın. Bu aletleri kullanırken püf noktası ise, soğanları kestikten hemen sonra kapağı açmamak. Yemeklik soğanları hemen tencereye boşaltıp mekanizmayı da suyun altına tutun. 

Soğutup doğrayın

Diğer yandan eğer daha farklı bir yardıma ihtiyacınız varsa, soğanları sabahtan buzdolabına koyun. Soğuk soğanlar çok daha az gaz salgılayacaklardır. Ancak bu da kesin bir çözüm olmayacaktır. 

Gaz salmalarını önlemek için soğanları suyun altında kesebilirsiniz. Sonrasında suyu süzerek dökebilirsiniz. 

Bazı efsanelere de inanmayın. Sakız çiğnemek ya da gözlük takmak gözlerin yaşarmasını önleyecek bir yöntem kesinlikle değildir...

İlgili Haberler