Soğan Kabukları Şifa deposu Çıktı Soyunca Çöpe Atmayın Kaynatıp İçince o sorun biter

Soğan Kabukları Şifa deposu Çıktı Soyunca Çöpe Atmayın Kaynatıp İçince o sorun biter

Soğan kabuklarıyla ilgili ezber bozan gerçek. Kimisi onları çöpe atıyor kimisi ise şifa için kullanıyor. Bakın ne gibi faydaları var

Soğan genellikle kabuğu soyularak tüketilir. Kabuğuyla tüketildiğine pek rastlamadık. Bazı filmlerde özellikle muz yerken muzu kabuğuyla yiyenlere rastladık.

İnanışa göre Muzun kabuğu da faydalıdır çünkü. Peki Soğan kabuklarının ne gibi faydası olabilir. Bildiğin çöp işte diyip soyup çöpe atıyoruz.

Kimisi kabuklarını salatalara ekliyor kimisi ise kaynatıp içiyor elde ettiği suyu. Peki gerçekten soğan kabuklarının bir yararı olabilir mi? Uzmanların yorumuna göre evet soğan kadar kabukları da faydalı.

Soğan kabuklarıyla çözebileceğiniz bir kaç problem var. Şimdi sizlere o problemlerden bahsedeceğiz.

Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşıp yararlanmalarını sağlayabilirsiniz:

Kalp damar hastalıklarından korur 
Yapılan araştırmalar, soğan kabuklarının antioksidan deposu olduğunu ortaya çıkarmıştır.  Kan akışını hızlandırarak kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini ortadan kaldırdığı anlaşılmıştır.

Kolesterolü dengeler 
Dr. Victor Gurewich, çiğ soğanın ve soğan kabuklarının çeşitli şekillerde tüketilmesi, yksek yoğunlukta olan yağ proteinini üretmeye yardımcı oluyor ve kolesterolü dengelediği söyleniyor.  Deneye katılan ve soğan kabuğu tüketen kişilerin  %30 unda kolesterolün dengelendiği ortaya çıkmıştır. 

Tansiyonu dengeler 
Yapılan araştırmalarda soğan kabuğunu içeriğindeki minerallerin tansiyona iyi geldiği ve tansiyon hastalarını tedavi ettiği ortaya çıkmış.

Kanser ve diyabeti engelliyor 
Araştırmacı Vanesa Benitez, kolon kanseri, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler rahatsızlıkların soğan kabuğu tüketimiyle engellendiğini ortaya koydu.

Saç çıkmasına yardımcı oluyor
Araştırmalarda, içinde sülfür bulunan soğan kabuğunun saç köklerini güçlendirdiği ve saçların uzamasını hızlandırdığı görüldü.

Soğan kabuğu nasıl tüketilmeli?
Ayırdığınız soğan kabuklarını soğuk suda iyice yıkayıp temizleyin. Ardından kaynamış suyun içerisine atarak 5 dk kaynatın. Daha sonra suyunu içip tüketebilirsiniz.

Ayrıca soğan kabuklarını yemeklerinize veya salatalarınıza da ekleyebilirsiniz.

Görüldüğü Üzere Soğan kabuklarının birden çok marifeti var. Sizlerde arkadaşlarınıza mutlaka bu bilgileri iletin ve onların soğan kabuklarını çöpe atmalarını engelleyin..

KAYNAK:MİLLİYET

İlgili Haberler