Soğan Kabuklarını Çöpe Atmayın! Soğan Kabuğu Kaynatılıp İçilince O Sorunu Yok Ediyor

Soğan Kabuklarını Çöpe Atmayın! Soğan Kabuğu Kaynatılıp İçilince O Sorunu Yok Ediyor

Soğanın kabuğu kendisinden daha faydalı. Kaynatıp içilince bakın hangi soruna çözüm oluyormuş? Soğanların kabuklarını ayırıp bunu denerseniz o dertten eser kalmayacak. Uzmanlar önerdi; anında etki ediyor!

Soğanın kabuğu en az soğan kadar faydalı! Bunları öğrendikten sonra soğan kabuklarını atmaya kıyamayacaksınız!

Vücuttaki etkileri inanılmaz

Soğan kabuğunda bulunan iltihap giderici ve temizleyici bileşenler sayesinde vücuttaki pek çok probleme çözüm bulabilirsiniz. Kabuğu ile kaynatılan soğanın suyunu böbrekleri temizliyor. İltihap giderici etkisi olan soğan kabuğunu diş ve ağız temizliğinde bile kullanabilirsiniz. Soğan kabukları bir yandan da uyku düzeninde sıkıntı yaşayanlar için çok etkili bir kür olmaktadır. Düzenli şekilde tüketilirse hem uyku bozukluklarına hem de enfeksiyonel rahatsızlıklara karşı korur. Özellikle mevsim geçişlerinde ya da kışın baş gösteren boğaz iltihaplanması gibi durumlarda da soğan kabuğu kürü etkilidir. 

Soğan kabuğu kürü bir yandan da kadınların muzdarip olduğu "adet döneminde" regl olamama sıkıntısına çare olmaktadır. Özellikle polikistik over sendromu yaşayan kadınlara altı ayda bir kez yapılması tavsiye edilen soğan kürü, on beş gün uygulanmakta ancak daha üçüncü günden adet göremeyen kadınlarda etki etmektedir. Hatta bazı doktorlar bu sorunu yaşayan kadınlara düzenli olarak soğan tüketmelerini tavsiye ediyorlar. Peki polikistik over sendromu için soğan kürü nasıl hazırlanıyor?

Soğan Kabuğu Kürü Tarifi

Polikistik over sendromunda bilindiği gibi yumurtalıklar, ayda bir çatlama hareketi göstermiyor ve kalın duvarları nedeniyle büyüyorlar. Bu büyüme de vücutta bazı hormonların salınımını hızlandırıyor. Kilo alma, sivilcelenme ve kıllanma gibi durumlara neden olan hormon dengesizliğinde doktorların ilk önerdiği şey "kilo vermek" oluyor. Ancak kilo da bu durumda çok kolay verilemiyor çünkü hormonlar nedeniyle sürekli bir alık hissi kişide oluşuyor. Bu nedenle rahatsızlıktan muzdarip kişilerin gıdaların "glisemik indekslerini" de hesaba katacakları bir diyeti uygulamaları ve kilolarını kontrol altında tutmaları önem taşıyor. Soğan kürü ise regl olmakta zorlanan kişiler için bir hızlandırıcı rol oynuyor.

Aynı saatte içmeye özen gösterin

Soğan küründe ise önemli olan soğanları kabukları ile birlikte kaynatmak. İlk olarak bir buçuk ya da iki bardak suyu tencereye alın ve kaynatın. Ardından soğanı dörde bölüp kaynatın. Soğanın hijyen açısından ilk katmanındaki kabuğu atabilirsiniz. Kapağı kapalı olan tenceredeki soğanı baş dakika kaynatıp soğutun. Altını kapatıp biraz ılımasını bekleyin ve sonrasında aç karnına günde iki kez aç karnına için.

Bu şekilde günde iki kez aynı saatlerde içmeye dikkat edin. On beş gün sürecek olan kürü altı ayda bir kez yapabilirsiniz. Kaynattığınız suyu tek seferde içmeye dikkat edin, yani aynı suyu günde iki defa içmeyin.

İlgili Haberler