Soğan ve Sarımsak hep faydalı dedik durduk  bilim insanları ise bilinmeyen bir gerçeği ortaya çıkardı..

Soğan ve Sarımsak hep faydalı dedik durduk bilim insanları ise bilinmeyen bir gerçeği ortaya çıkardı..

Soğan ve sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar iki besin için adeta ilaç tanımlamasını yapıyorlar. Soğan ve sarımsağı kesinlikle mutfaktan eksik etmeyin. Koksa bile yiyin, faydası çok fazla!

Kokuyor diye yememezlik etmeyin! Harika bir ikili oluşturan soğan ve sarımsağın faydalarını duyunca her öğün yemek isteyeceksiniz. Soğan ve sarımsağın önemlerini saymakla bitiremeyen uzmanlar, mutlaka tüketilmeleri gerektiğini açıkladı.

C vitaminini bolca bulunduran soğan ve sarımsağın içerisindeki diğer maddelere inanamayacaksınız. Soğanda özellikle B6 vitamini bolca bulunurken folat ve potasyum oranı açısından da çok zengindir. Sarımsak ise adeta küçük bir bomba gibi . İçerisinde yok yok, sarımsakta; fosfor, kükürt, potasyum, çinko, orta miktarda selenyum, A vitamini ile az oranda kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, manganez ve B kompleks vitamini vardır.

Diyet yapıyorsanız yiyin!

Kalorileri düşük olan bu gıdalardan gün içerisinde istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Yemeklerinize ve salatalarınıza eklediğinizde size kilo değil sağlık katacaklardır.

Vücudu temizliyorlar

Soğan ve sarımsakla alakalı en çok bilinen ancak en çok da işe yarayan özellikleri, vücutta bulunan zehirli toksikleri uzaklaştırmaya yarayan antioksidan potansiyelleridir. Ayrıca demir emilimini de arttıran soğan ile sarımsak, doğal antibiyotik olma özellikleriyle de hastalıklara karşı büyük direnç sağlar.

Tüm hastalıklara iyi geliyorlar

Yoğun risk taşına ve çok yaygın olan hastalıklara iyi geldiği kanıtlanan soğan ve sarımsak; kanser, diyabet, kalp rahatsızlıkları, damar yolu hastalıkları gibi ölümcül rahatsızlıklara karşı çok iyi bir kalkan oluşturmaya yardımcıdır.

Kadınlara özellikle önerilmekte

Soğanda bulunan bazı maddeler sayesinde regl döneminin düzene sokulması için suyunun tüketilmesi önerilmekte. Ayrıca menopoz döneminde baş gösteren kemik erimesi riski için de soğan bir kurtarıcıdır.

Astım gibi rahatsızlıklardan kaynaklanan öksürüklere karşı da sarımsaklı süt içilmesi tavsiye ediliyor.