Soğan ve Sarımsak ikilisinin tehlikeli gerçeği...Birlikte yemeyin çünkü

Soğan ve Sarımsak ikilisinin tehlikeli gerçeği...Birlikte yemeyin çünkü

Mutfakta iki farklı gıda ile hazırladığınız her yemek besin deposuna dönüşmüyor. Tehlikeli kombinasyonlar ile vücudunuza yıllardır zarar veriyor bile olabilirsiniz. İşte yapılmaması gereken o eşleşmeler...

Mutfakta sarımsak ve soğanı, peynir ve ekmeği ya da meyve ile yoğurdu birlikte tüketeceğimiz pek çok yiyecek yapıp yiyoruz. Bunların bir araya geldiklerinde değil tehlikeli olabileceğini düşünmek, faydalı bile olduğunu sanabilirsiniz ancak maalesef yarardan çok zararları var. İşte tehlikeli mutfak kombinleri...

Soğan ile sarımsak bir araya gelmemeli!

Aynı anda kavrulan soğan ile sarımsak hiçbir fayda sağlamaz. Faydalı olabilmesi için ise ilk olarak soğanı kavurun ve arkasından sarımsağı ekleyin. Hatta etkiyi arttırmak için sarımsağı yemeğin üstüne de rendeleyebilirsiniz.

Peynir ekmek masum değil

Ekmekte yer alan nişasta ve peynirdeki protein oranı, ateş ve barut gibidir. Yıllardır hepimizin severek tükettiği bu kombin maalesef mideyi yoruyor ve mide hangisini önce sindireceğini bilemiyor. Genelde sona kalan nişasta ise mide içinde fermantasyona uğruyor. İlginç gelebilir ancak bu durum gıda zehirlenmesine kadar gidebiliyor.

Zeytinyağı ve kuruyemiş sağlıklı bir seçenek değil! 

Zeytinyağı faydalı bile olsa Fındık, fıstık, ceviz gibi yemişler ile beraber tüketildiğinde sindirimi zorlaştırıyor. Çünkü zeytinyağı içindeki yağ asitleri ve yemişlerde bulunan proteinler bir araya gelince sindirim zorlaşıyor ve yağ asitleri proteinlerin sindirilmesini önlüyor.

Meyveli yoğurda veda etme vakti

Mide süt ve süt ürünlerini diğer gıdalarla kıyaslandığında çok daha yavaş sindiriyor. Bu nedenle içinde asit bulunan meyvelerle beraber tüketilince de süt ürünlerinin tüketilmesine ket vurulmuş oluyor. Zaten yoğurt genel anlamda sirke, limon gibi asit yoğunluklu yiyeceklerle tüketilmemelidir.

İngilizler hiç de iyi yapmıyorlar

İngilizlere özgü olan ve bugünlerde Türkiye'de de tüketimi yaygınlaşmış olan sütlü çay maalesef sağlığa zararlı. Çayın içerisinde tansiyon ve kalp damar sağlığına olumlu etkisi bulunan maddeler varken sütte bulunan kazein proteini, bu etkileri ortadan kaldırıyor ve çaydan alacağınız yarar sıfırlanıyor.