Soğan ve Sarımsak Kabuklarını Sakın Çöpe Atarak İsraf Etmeyin Faydalarını Duyunca Şok Olacaksınız

Soğan ve Sarımsak Kabuklarını Sakın Çöpe Atarak İsraf Etmeyin Faydalarını Duyunca Şok Olacaksınız

En az sarımsak ve soğanda bulunan kadar besin maddesi barındıran soğan ve sarımsak kabuklarını çöpe atarak israf etmeyin. Bu tariflerle soğan ve sarımsak kabuğu kullanarak hem tasarruf edin hem de fayda görün...

Sarımsak ve soğanların kabuklarını çöpe atmayın. Sarımsak ve soğan kabuklarında bulunan besin değerleri sayesinde vücuda pek çok fayda sağlar. Kabuklardan faydalanmak için ise beş farklı yöntem kullanabilirsiniz.

Saçlar için

Saçlar için de çok faydalı olan soğan ile sarımsak kabuklarını mutlaka değerlendirin. Kaynayan suya attığınız kabukları sonrasında süzün ve saçınıza durulama suyu yapın. Daha parlak ve güçlü saçlara kavuşacaksınız.

Bitki çayı

Sarımsak ve soğan kabuklarını bitki çayı gibi tüketmek mümkün. Suyu kaynattıktan sonra ocağı kapatıp iki dakika bekletin. Ardından kabukları suya atıp beş dakika demlendirin. Suyu süzdükten sonra içebilirsiniz. Bu sayede kabuklarda bulunan besin değerlerini vücudunuza alabilirsiniz.

Bitkileri sulayın

Bir şişe alın ve içerisine kabukları yerleştirin. Ardından kabuklarınızın üzerine su dökün. Bu suyun şişe içerisinde üç gün beklemesi lazım. Bekleyen suyun içerisindeki kabukları süzüp çıkarın. Ardından bitkilerinizi bu su ile sulayın. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken şey suyun bulunduğu kapağın iyice kapanmış olmasıdır. Yani hava alacak şekilde kapatmak lazım yoksa kabuklar çürüyerek küflenir. Bu sebepten dolayı kavanozun ağzını iple sararak kapatın ve kava almasını sağlayıp dökmemeye de özen gösterin. Bitkilere oldukça faydalı olan bu suyla beraber doğal gübre ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Baharat olarak kullanın

Sarımsak ve soğan kabuklarını alın ve güzelce yıkayın. Bol suda yıkadıktan sonra kurutun. Ardından toz haline getirerek baharatlığınıza boşaltın. Yemeklere istediğiniz zaman ekleyebileceğiniz bir baharat gibi kullanacağınız soğan ve sarımsak kabuğu sayesinde bir yandan da bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Isınan sulu yemeğe ekleyin sonra çıkarın

Yemeğinize de ekleyebileceğiniz kabukları sulu yemeklere ilave edin. Ardından yemeğin ateşini kısın ve bu şekilde bir süre pişirin. Sonrasında kabukları çıkarıp çöpe atın. Bu sayede sulu yemek içerisindeki besin değeri artacak hem de tadında hiçbir farklılık olmayacaktır.

En Yeniler