Soğanı Böyle Tüketmekten vazgeçmelisiniz Aniden Zehirlenebilirsiniz

Soğanı Böyle Tüketmekten vazgeçmelisiniz Aniden Zehirlenebilirsiniz

Türk mutfağının baş tacıdır o aynı zamanda da Sofraların ve yemeklerin vazgeçilmezi olan soğanla ilgili hayati bir uyarı var: Soğan yerken Mutlaka Dikkatli olun

Yemeklerimizin baş tacı olan ve mutfağımızın demirbaşı niteliğindeki Soğanla ilgili uyarı var. Yaz kış soframızdan eksik olmayan soğan bir çok faydasıyla bilinen bir sebzedir. Ancak uzmanların soğanla ilgili önemli uyarısı var.

Şifa olsun ve yemeklerimize tat versin diye kullandığımız soğanın kullanım şeklini bilmek gerekiyor. Bu konuda sizlerle önemli bir detayı paylaşacağız.

Soğan En çok tükettiğimiz sebzelerin başında geliyor. Ancak bilinçsiz kullanımı zehirleyebiliyor.

Özellikle gıda zehirlenmeleri yaz aylarında çok oluyor. Hastanelere gıda zehirlenmesi nedeniyle başvuranların sayısında şu günlerde bir artış söz konusu.

Sizlerde sorun yaşamak istemiyorsanız eğer soğanla ilgili bu hayati uyarıya kulak verin ve mutlaka arkadaşlarınızı bilgilendirin.

Soğan Nasıl Zehirler?

Araştırmalarda soğanı yanlış tüketmenin ilerleyen zamanlarda vücutta enfeksiyon riskinin oluşmasına hatta sebebi bilinemeyen gıda zehirlenmelerine neden olabileceği belirlendi.

Bu nedenle soğanın kabuklarını soyduktan sonra bekletilmeden tüketilmesi gerekiyor. İhtiyacımız olduğunda soğanı taze olarak doğrayıp kullanmak en doğru olandır.


Dilimlenmiş şekilde 1 gece dahi beklemiş soğan safra salgılarını, mide asitini arttırır ve gıda zehirlenmesine neden olarak geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açabilir. Aman dikkat!

SOĞANIN NE GİBİ FAYDALARI VAR?

Bağışıklık sistemi dostu olan soğan genelde grip başta olmak üzere bir çok soruna iyi gelmektedir. En bilineni ise vücudumuzu mikroplardan temizlemesidir.

SOĞANI KİMLER YERKEN DİKKATLİ OLMALI? 

Ayrıca soğanla ilgili uzmanların bir uyarısı daha var. Eğer midenizde reflü gibi sorunlar varsa soğan yerken dikkat etmelisiniz faydası olan soğanın yoksa zararını görürsünüz. Mide yanmasını artıracağı gibi midenizdeki hasarı ilerletebilir. Bu yüzden çiğ soğan tüketmeyin illa soğan yiyecekseniz iyice kavurduktan sonra  tüketmeye özen gösterin. Çiğ soğan çünkü reflüyü hızlandırmaktadır. 

FİLİZLENMİŞ SOĞAN YENİR Mİ?

Filizlenmiş soğanda bir tehlike yoktur. Patates filizlenince tüketilmez ancak soğanda böyle bir sorun söz konusu değil. Sadece bozulmamış ve çürümemiş olmasına dikkat edin.

Soğanla ilgili bu uyarılar hoşunuza gittiyse arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin 

Kaynak: Pembenar - Millyet - ulusalpost
 

En Yeniler