Soğuk Havalarda Çatlayan ve Kuruyan Dudaklarımıza İyi Gelecek Müthiş Öneriler

Vücudumuzdaki kuruma soğuk havaların iyice artmasıyla etkisini iyiden iyiye gösterir hal alıyor. Soğuk havalarda en çok dudaklarımızda ani ortam ısısının değişmesiyle önce yanma sonra kuruma ve çatlama oluşuyor. İşte dudak kurumasına iyi gelecek öneriler.

Soğuk Havalarda Çatlayan ve Kuruyan Dudaklarımıza İyi Gelecek Müthiş Öneriler
Yayınlanma Tarihi : 12 Aralık 2020 19:26

Özellikle soğuk kış aylarında sıklıkla karşılaştığımız çatlak dudak, ağrı ve kötü görünüm dolayısıyla mühim bir problem haline gelebilir. Ayrıca iyileşmeyen dudaklar farklı hastalıkların habercisi olabilir. Dudaklar yumuşak ve hassastır. Bazı durumlarda kolayca kuruyabilir ve çatlayabilir. Rahatsızlık ve kanamaya neden olan bu durum genellikle ciddi bir sorundan kaynaklanmaz. Çatlağın nedenini bulmak ve iyileşmeyi hızlandırmanın yolunu anlamak önemlidir, çünkü yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır. 

Dudak Çatlaması Nedir? 

Dudak çatlaması, dudak derisinin bütünlüğünü bozulması ve dokuların hasar görmesidir. Hassas dudak cildi, soğuk veya kuru havalarda kolayca çatlar. Uzun süre çatlamış dudaklar ağrılı olabilir. Ayrıca kanama veya yarık gibi rahatsızlıklara da neden olabilir. Dudak yarıklarının en yaygın nedeni tıp literatüründe cheilitis olarak adlandırılan dudak iltihabıdır. Enflamatuar durumdan kurtulma genellikle evde belirli uygulamalarla hızlandırılabilir. Ancak bazen altta yatan nedeni belirlemek ve hastalığı tedavi etmek için bir doktora görünmek gerekebilir. 

Dudak Çatlamasın Sebep Olan Faktörler Nelerdir? 

Yarık dudak genellikle kış aylarında karşılaşılan bir problem olmakla birlikte her mevsim görülebilen bir problemdir. Kuru dudakların ilk aşamasına müdahale etmezseniz çatlama sorunları ortaya çıkacaktır. Çatlak dudaklar genellikle yavaş geliştiği için kesin sebebini belirlemek zor olabilir. Olası nedenleri anlamak, oluşabilecek çatlakları önlemenin ve tedavi etmenin en iyi yolunu belirlemenize yardımcı olabilir. Dudak yarığının en yaygın nedenleri şunlardır: 

  • Dudak derisi çok hassastır ve kolayca tahriş olur. Kuru cildi sık sık yalayan, emen, ısıran kişilerde yarık dudak geliştirme olasılığı daha yüksektir. Dudakları yatıştırmak için dudak kremi kullanarak bu alışkanlıkları kırmak çoğu zaman dudakların iyileşmesine yardımcı olabilir. 

  • Ağızdan nefes almak dudakları hava ile daha fazla zemin temasına hazırlayarak kurumasına ve çatlamasına neden olur. Kıvrımlı nazal septum, saman nezlesi ve soğuk algınlığı ağızdan nefes almanın sonucudur. 

  • Vücut cildi su ile nemlendirir. Vücutta ihtiyaçları karşılayacak kadar su bulunmaması dehidrasyon olarak adlandırılır. Vücutta yetersiz su varsa ciltte aşırı kuruluk veya çatlama gibi olaylar görülmeye başlayacaktır. 

  • Soğuk, kuru hava veya kuvvetli rüzgarlar gibi hoş olmayan hava koşulları nedeniyle dudaklarda çatlaklar da görülebilir. Hava şartlarındaki değişiklikler dudak kenarlarında çatlaklara neden olabilir. 

  • Güneş ışınları dudakların hassas cildine zarar vererek çatlaklara ve yaralara neden olabilir. Ancak bu durum genellikle uzun süreli maruziyetten sonra ortaya çıkar. 

  • Dudak derisi, belirli ürünlerdeki bileşenlere tepki verir. Diş macunu, diş ipi, dudak kremi, ruj ve diğer makyaj malzemeleri, nemlendiriciler ve diş telleri tetikleyici olarak sayılabilir. 

  • Hastalıkları tedavi etmek için kullanılan birçok ilaç (depresyon, akne, yüksek kolesterol ve saman nezlesi gibi) dudak yarıklarına neden olabilir. 

  • Yaralanma, çatlağın başka bir yaygın nedenidir. Bu durum, temas sporları (futbol veya hokey gibi) yapan kişilerde daha yaygındır. 

Bütün bunlardan anlaşılacağı gibi dudak yarığının birçok nedeni vardır ve dudak yarığına neden olan faktörlerin belirlenmesi, ortadan kaldırılması tedavide en önemli adımdır. 

Dudak Çatlakları Nasıl Geçer? 

Soğuk havaya, kuru havaya, rüzgâra ve güneş ışığına maruz kalmak dudakların çatlamasına neden olabilir. Bu nedenle dışarı çıkmadan önce dudaklarınıza losyon veya vazelin sürebilirsiniz. Bu, ağzınızı nemli tutan koruyucu bir bariyer sağlar. Güneş yanığını önlemek için güneş kremi olan bir dudak kremi kullanın. Ayrıca zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve hint yağı gibi doğal nemlendirici görevi gören yağlar da kullanılabilir. 

Yalamaktan, emmekten ve dudaklarınızı ısırmaktan kaçınmalısınız. Yalama alışkanlıklarını ortadan kaldırmak için nemlendirici bir dudak kremi kullanmak çok yardımcı olabilir. Kullanılan nemlendiricinin yüksek kaliteli doğal bir ürün olduğundan, renklendiriciler ve kokular gibi kimyasal maddeler içermediğinden emin olun. 

Pudra şekeri ve limon suyu ile hazırlanan peeling, dudaklardaki ölü derinin temizlenmesine yardımcı olur. Bir çorba kaşığı pudra şekeri ile birkaç damla limon suyunu uygun kıvama gelinceye kadar karıştırdıktan sonra dudaklarınıza iyice masaj yapın. Uygulamadan sonra dudakların tekrar çatlamasını önlemek için nemlendirici bir dudak kremi kullanılmalıdır. 

İlgili Haberler