Soğuk Kış Aylarından Ellerinizi Korumanın Yolları. Kışın El bakımı nasıl yapılır?

Kış aylarında hem erkek hem de kadınlar için el problemleri oldukça sık görülmektedir.Soğuk havaların etkisiyle birlikte elde oluşan çatlaklıklar, rahatsız görünüme sebep olduğu gibi ağrılara da neden olabilmektedir

Soğuk Kış Aylarından Ellerinizi Korumanın Yolları. Kışın El bakımı nasıl yapılır?
Yayınlanma Tarihi : 29 Kasım 2020 19:25

 El çatlaklarında da kanamlar meydana gelmektedir. Ellerinizi, kış aylarındaki soğuk havalardan korumak için yapmanız gereken yöntemler bulunmaktadır. O zaman, ‘Kış aylarında el bakımı nasıl yapılmalı?’ ve ‘Soğuk havalarda el bakımı nasıl yapılır? gibi soruların cevaplarına bakalım.

Soğuk havalarda eliniz çatlamaması için yapmanız gereken doğal yöntemler elbette vardır. Bu yöntemleri uygulayarak ellerinizin kurumasına ve çatlamasına engel olabilirsiniz.

Limon Suyu ile El Bakımı

Soğuk havalarda ellerde morarma, çatlama, kızarıklık ve kuruma gibi durumlar görülür. Doğal yöntemler sayesinde bunların önüne geçebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de limondur. Nem kazanacak olan eller, eski rengini ve canlılığını yeniden kazanacaktır. Bunun için yapmanız gerekenler, bir adet limonun suyunu iyice sıkın.

Ulusalpost'un haberine göre: Limon suyunu elinizin her yerine yedirerek sürün. Farklı bir şekilde yine yapabilirsiniz. Limonu sıktığınız kabın içerisine ellerinizi koyarak, 10 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Bu iki işlemin birini uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Ardından ellerinizi ılık su ile durulayın. Faydasını kısa sürede göreceksiniz.

Nemlendirici Kremler Kullanın

Ellerdeki nem oranı azaldığında kuruluk olacaktır. Herhangi bir sebepten dolayı kuruyan elleri veya kuruması için nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Dışarıya çıkmadan öce ellerinize nemlendirici kremler sürebilirsiniz. Daha etkili kullanmak için duştan çıktıktan sonra ellerinize ve yüzlerinize krem sürebilirsiniz. Duşta vücut yağlarından arınacağı için nemlendirici kullanmanız oldukça etkili olacaktır. Nemlendirici kremler, ellerinizin çatlamasını en aza indirecek ve kuru olmasından kurtaracaktır.

Türk Kahvesiyle El Bakımı

Türk kahvesi, yıllardır süregelen geleneğimiz konumundadır. Hem yemek ten sonra mutlaka tüketiriz ve faydaları da saymakla bitmemektedir. Bu sebepten dolayı Türk kahvesinin telvesi cilt sağlığı için oldukça faydalıdır.

 Özellikle elde oluşacak olan çatlaklar için oldukça öneliyicidir. Yine bu yönteminde uygulanması oldukça basittir. İçtiğiniz Türk kahvesinin telvesini, ellerinize yavaş bir şekilde masaj edasıyla sürün. Bu işlemi yaptıktan sonra, telvelerin elinizde kalması için 15 dakika kadar bekleyin. Ardından ellerinizi ılık su yardımı ile iyice durulayın. Eskisinden daha yumuşak bir ellere sahip olacaksınız.

Elinizi Nemlendirin

Ellerin kurmasının ve çatlamasının temel sebebi nem kaybetmesidir. İhtiyacı olan bu nemi ona doğal olarak verebilirsiniz. Bunu yaparken ekstra faydada sağlamış olabilirsiniz. Sobalı evde yaşıyorsanız, bir kabın içerisine su koyarak ağzı açık bir şekilde sobanızın üzerine koyabilirsiniz. Kaynayıp buhar çıkaran suda ellerinizi nemlendirebilirsiniz ve odanıza da nem kazandırmış olursunuz. Bu durumu yine peteklerden yararlanarak ta yapabilirsiniz.

Önceden ısıttığınız suyunuzu peteğinizin üzerine koyabilirsiniz. Bu yöntemler alternatiftir. Şu an için bu faydaları alabileceğiniz cihazlar elbette vardır.

Soğuktan Koruyun

Özellikle ellerinizin kararıp morarmaması için soğukla çok fazla temas ettirmemelisiniz. Aslında sorunun başlangıç noktası da budur zaten. Soğukla hiç temas yaşamayan eller daha sağlıklı olacaktır. Bunun için kış aylarında eldiven kullanabilirsiniz.

Eldiven kullanmayı sevmiyorsanız, ellerinizi soğuktan korumak için cebinize koyabilirsiniz fakat en etkilisi eldiven kullanmak olacaktır. Ellerinize nem kazandırmak için gün içerisinde biraz ıslatabilirsiniz.

Bu siteden Ulusalpost.com aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler