Şok iddia! '60 darbeci subay PKK'ya sığındı'

Şok iddia! '60 darbeci subay PKK'ya sığındı'

3'ü general 60 'darbeci' subayın, Kandil'e giderek PKK'ya sığındığı' iddia edildi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından firar eden 9'u general 288 muvazzaf askerden 60'ının, PKK'ya sığındıkları ve Avrupa ülkelerine geçmeyi planladıkları yönünde istihbari bilgiler alındığı öne sürüldü.

Sözcü'den Kamil Elibol'un haberine göre, darbe girişiminin başarısız olduğunun anlaşılmasından sonra darbeci askerler, kaçmanın yollarını aramaya başladı ve bu kapsamda 3 tuğgeneralin aralarında yer aldığı 60 askeri personel PKK'ya sığındı.

'HABUR'DAN KUZEY IRAK'A GEÇTİLER'
Haberde yer alan iddiaya göre, Sikorsky helikopterle
r ile Silopi'ye giden 60 firari darbeciye, Gölbaşı'ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargâhı'nı ele geçirmek istediği sırada kahraman Astsubay Ömer Halisdemir tarafından alnından vurulan Özel Kuvvetler Birinci Tugay Komutanı Tuğgeneral Semih Terzi'ye bağlı, Silopi'deki Özel Kuvvetler Harekat Üssü'ndeki FETÖ'cü unsurların yardım etti. FETÖ'cü ekibin çeşitli birliklerden kaçarak Silopi'ye gelen 60 darbecinin, Habur Sınır Kapısı'ndan Kuzey Irak'a geçmesine aracılık ettiği öne sürüldü.

'SUBAYLARIN KİMLİĞİ TESPİT EDİLDİ'

MİT ve Genelkurmay'ın tespitlerine göre, 3 tuğgeneral ile çeşitli rütbelerdeki darbeci askerlerin, Zaho'da PKK'lı karşılanıp Kandil'deki ana kampa götürüldüğü' iddia edilen haberde 'istihbarat birimlerinin Kandil'deki PKK kampında saklanan 3 general ile üst rütbeli subayların kimliklerini de tespit ettiği' de öne sürüldü.

'ARALARINDA KURMAY SUBAYLAR DA VAR'

Firari subaylar arasında kurmay subayların da olduğu ve yakalanma ya da iade edilme riski olmadığı için PKK'ya sığındıkları iddia edilen haberde, darbeci askerlerin örgütün temin edeceği sahte pasaportlar ile Avrupa ülkelerine geçmeyi planladıkları yönünde istihbari bilgiler alındığına yer verildi.