• BIST 102.936
  • Altın 227,276
  • Dolar 5,3209
  • Euro 6,0375
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 11 °C

Soma davasında flaş karar!

Soma davasında flaş karar!
Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili 6'ı tutuklu 46 sanıklı davada ara karar verildi.

301 madencinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili 6'ı tutuklu 46 sanıklı davada Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasında mahkeme ara karar verdi. Mahkeme Bakanı Aytaç Ballı avukatlardan ve sanıklardan aldığı taleplerin ardından bilirkişi raporunun ulaşmaması dan dolayı tutukluların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 9 Ağustos’a erteledi.


Ara kara sonrası duruşmayı izleyen ve çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel şu ifadelere yer verdi:
“Her iki tarafın avukatları durum ile ilgili değerlendirmeleri ve talepleri ilettiler. Hepimiz sabırla bilirkişi raporunu beklememiz gerekiyor. Savcılık aşamasında ilk bilirkişi raporunun acımasızca eleştirildiği, itibarsızlaştırıldığı bir süreci de hep beraber yaşamıştık. Bu bilirkişi raporu da geldikten sonra tartışmaların devam edeceği benziyor. Ama hepimiz açısından önemli olan bir tek şey var o da somut gerçeğin mahkeme tarafından tespit edilmesi. Suçluların suçları oranında ceza alması. Bugün burada çok ciddi tartışmalar vardı. Öncelikle dönemin siyasetçilerinin, bu ihaleleri verenlerin dönemin üst düzey bürokratların burada yargılanmadığını, yargılamanın şirket ile birkaç tane kamu görevlisi ile sınırlı kaldığını da belirtmek gerekiyor. Ama eninde sonunda soma için adaleti takip etmeye devam edeceğiz.
Zonguldak’taki davalardan, Türkiye’nin dört bir yanından davalardan şunu biliyoruz geçmişten; acıların üzerinden zaman geçtikten sonra en kolayı o davada o olayda ölmüş olanları suçlamaktır ve bunlar hep yapılmıştır. Bugün de iş döndü dolaştı buraya geldi. Savunma avukatları hücum futboluna geçtiler ve dediler ki U3 bölgesindeki o gün orada çalışan 40 kişi suçludur. Onlar bugün burada tanık olarak değil sanık olarak yargılanmalıdır. Aslında onların üstü örtülü olarak söylediği bir şey var. O gün U3 bölgesinde oraya yakın olarak hayatını kaybetmiş olan maden şehitlerini suçluyorlar veya oradan yarı baygın olarak kurtarılan dışarıya son anda çıkanlar, canını zor kurtaran insanları suçluyorlar. Yani Soma A.Ş. sorumlu ben değilim, sorumlu çalışanlardır deme noktasına gelmişlerdir. Bugün buraya gelmesinin en büyük nedeni ise kamuoyunun davaya olan ilgisinin azalmasıyla ilgilidir.
Mahkeme başkanı bugün ki kararı ile önceki kararların arkasında durmuştur. Biz mahkeme başkanının yönetimine karşı ilk günden itibaren son derece dikkatle kendisini takip ediyoruz. Ama arkasında bir kamuoyu desteği olduğunu ve somut gerçeğe ulaşmak için gayret sarf etmesi noktasındaki kamuoyu desteğini hatırlatıyoruz.” 


BARIŞ GEZİCİ

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim